Rehabilitacja oddechowa zmniejsza śmiertelność w przebiegu POChP

Udostępnij:
Farmakoterapia jest jednym z filarów leczenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, lecz nie należy zaniedbywać rehabilitacji oddechowej, o czym przekonuje najnowsza publikacja z prestiżowego „The Chest”.
Jak wynika z danych literaturowych rehabilitacja pulmonologiczna łagodzi uczucie duszności i zmęczenia, poprawia funkcje emocjonalne i zwiększa poczucie kontroli choroby. Rehabilitacja stanowi zatem ważny element leczenia POChP i korzystnie wpływa na poprawę jakości życia związanej ze stanem zdrowia oraz zdolności wysiłkowych, jednak jej wykorzystanie w skali globalnej nadal jest dalekie od zapotrzebowania. Dodatkowo dotychczas przeprowadzono niewiele dużych, ogólnokrajowych badań sprawdzających, czy wpływa ona na koszty leczenia, wskaźniki zaostrzeń i śmiertelności.

Wieloośrodkowy zespół ekspertów zrzeszonych w Koreańskiej Grupie Badawczej Rehabilitacji Pulmonologicznej przeprowadził analizę danych pochodzących z krajowego rejestru ubezpieczeń z lat 2015 - 2019; określono trendy w zakresie rocznego wskaźnika wdrażania rehabilitacji pulmonologicznej, jej bezpośrednich kosztów oraz oceniono częstość zaostrzeń POChP przed i po podjęciu odpowiednich ćwiczeń.

Spośród wszystkich pacjentów z POChP, których dane medyczne włączono do analiz, zaledwie 1,43 proc. otrzymało szansę udziału w programie rehabilitacji. Mimo tak niskiego odsetka sam trend okazał się korzystny - odsetek pacjentów, którzy podjęli rehabilitację, każdego roku wzrastał, z 0,03 proc. w roku 2015 do 1,4 proc. w 2019 r. Bezpośrednie koszty leczenia były istotnie wyższe w grupie osób rehabilitowanych niż wśród chorych bez tej interwencji, ale koszty w obu tych grupach wykazywały odpowiednio tendencję malejącą i rosnącą. Zarówno częstość występowania, jak i częstość umiarkowanych do ciężkich zaostrzeń były niższe w okresie po przeprowadzeniu rehabilitacji. Podobną zależność wykazano dla czasu do wystąpienia pierwszych umiarkowanych do ciężkich i ciężkich zaostrzeń, który był istotnie dłuższy w grupie rehabilitowanych. Wszystko to ma bezpośrednie przełożenie na wskaźnik śmiertelności, który w sposób znaczny obniżył się u pacjentów, którzy podjęli ćwiczenia.

Rehabilitacja pulmonologiczna przyczynia się do poprawy wyników leczenia, w tym zmniejszenia częstości zaostrzeń i śmiertelności u pacjentów z POChP. Jedynym problemem pozostaje niewielka jej implementacja w system opieki, co z pewnością jest ogromnym wyzwaniem, zwłaszcza w kontekście dużego rozpowszechnienia choroby.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.