Telemedycyna ułatwia leczenie pacjentów z POChP

Udostępnij:

Digitalizacja niesie wiele pozytywów, w tym szansę na zwiększenie skuteczności terapii. Dlatego nie ustają wysiłki badaczy w celu wykorzystania najnowszych technologii do zoptymalizowania wyników leczenia. Jaki jest efekt w przypadku POChP? Odpowiedzi udzielono na łamach „European Respiratory Review”.

Nieregularne i/lub nieodpowiednie stosowanie leków wziewnych poważnie ogranicza skuteczność farmakoterapii przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Coraz częściej w celu poprawy nawyków samego pacjenta związanych z używaniem inhalatorów wykorzystuje się cyfrowe ścieżki opieki - wcześniej pojawiały się badania przemawiające za takim postępowaniem. Tym razem zebrano wyniki dotychczasowych badań i podsumowano, czy opieka zdalna jest skuteczną metodą w tym zakresie.

Korzystając z baz danych Medline, Cochrane Library, Embase oraz CINAHL zebrano badania dotyczące osób dorosłych z rozpoznaniem POChP potwierdzonym klinicznie lub spirometrycznie, stosujących podtrzymującą terapię wziewną, gdzie zastosowano interwencję zdalną ukierunkowaną na kontrolę regularnego stosowania leczenia (inhalatory cyfrowe i telemedycyna). Badania obejmujące wiele grup pacjentów uznano za kwalifikujące się tylko wtedy, gdy co najmniej 90 proc. uczestników chorowało na POChP lub szczegółowo przedstawiono wyniki dla tej podgrupy chorych. W ten sposób w przeglądzie zawarto dane pochodzące z 10 badań obejmujących 1432 osoby.

Wskaźnik przestrzegania stosowania inhalacji różnił się w zależności od metod obliczeniowych, ale ogólnie wśród osób chorych na POChP zaobserwowano suboptymalne przestrzeganie zaleceń. Interwencje prowadzone przez pracowników służby zdrowia wraz ze wsparciem cyfrowym ten wynik poprawiły średnio o 18 proc. w porównaniu z samą pasywną kontrolą prowadzoną podczas wizyt ambulatoryjnych. Obliczono, że może to zmniejszyć wykorzystanie placówek opieki zdrowotnej związanej z POChP, nie znaleziono jednak dowodów na wpływ na jakość życia i częstość zaostrzeń. Pomimo napotkania problemów technicznych wśród 14 proc. uczestników, aż 85 proc. z nich uznało platformy cyfrowe za wygodne w użyciu, a 91 proc. uważało, że przypomnienia o stosowaniu inhalatora są pomocne.

Interwencje cyfrowe mogą poprawić przestrzeganie zaleceń dotyczących stosowania inhalatora w leczeniu POChP, ale ich ogólny wpływ na wyniki leczenia jest niejasny. Na razie samo obniżenie kosztów, które ponosi system opieki zdrowotnej, wydaje się wymierną korzyścią.

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.