Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Abrocytynib w długotrwałej terapii AZS

Udostępnij:
Umiarkowane do ciężkich postaci atopowego zapalenia skóry coraz częściej są leczone przy pomocy preparatów biologicznych. Z uwagi na przewlekły charakter choroby bardzo istotne są dane dotyczące długofalowych skutków stosowania danego leku.
Takie właśnie dane przedstawiono na łamach „Journal of the European Academy of Dermatology & Venerology”.

Jednym z leków biologicznych, który otworzył drzwi remisji objawów umiarkowanych do ciężkich postaci atopowego zapalenia skóry, jest abrocytynib, inhibitor kinaz janusowych, który w grudniu 2021 roku został zatwierdzony przez EMA do stosowania na terenie krajów Unii Europejskiej. W badaniach, na podstawie których wydano decyzję, wykazano dużą skuteczność w łagodzeniu objawów podmiotowych i przedmiotowych umiarkowanych do ciężkich postaci AZS po 12–16 tygodniach.

16 tygodni to krótki czas, zwłaszcza z perspektywy leczenia choroby przewlekłej. Dlatego wieloośrodkowy zespół badawczy dokonał analizy wyników wciąż trwającego badania JADE EXTEND, które jest długoterminową kontynuacją fazy 3., będącą zbiorem pacjentów z poprzednich badań nad lekiem.

Omawiana analiza skupia się na pacjentach fazy 3. z badań JADE MONO-1, JADE MONO-2 i JADE COMPARE, którzy ukończyli pełny okres leczenia abrocytynibem (200 lub 100 mg raz na dobę) i następnie weszli w program JADE EXTEND. Ocena skuteczności obejmowała odsetek pacjentów, który osiągnął IGA 0 lub 1, poprawę co najmniej o 75 proc. w skali EASI oraz redukcję świądu.

W punkcie odcięcia danych około 70 i 45 proc. pacjentów otrzymywało abrocytynib odpowiednio przez co najmniej 36 i 48  tygodni. Podane powyżej kryteria skuteczności dla abrocytynibu w dawce 200 i 100 mg osiągnęło odpowiednio 52 i 39 proc. osób w odniesieniu do skali IGA. Co najmniej 75-proc. poprawę w EASI uzyskało 82 i 67 proc. chorych. Istotną klinicznie redukcję świądu uzyskano u 68 i 51 proc. uczestników.

Co do działań niepożądanych – obejmowały one już wcześniej znane: głównie infekcje górnych dróg oddechowych, nudności. Z ich powodu odpowiednio 9 i 7 proc. chorych zdecydowało się na przerwanie leczenia.

Powyższe doniesienia świadczą o skuteczności i bezpieczeństwie długotrwałego stosowania abrocytynibu. Z uwagi na wciąż trwające monitorowanie grupy badawczej wkrótce poznamy wyniki przy jeszcze dłuższej terapii.

Opracowanie: lek. Damian Matusiak
 
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.