Specjalizacje, Kategorie, Działy

Barycytynib szybko i skutecznie zmniejsza nasilenie ciężkich postaci AZS

Udostępnij:
Leczenie ciężkich postaci atopowego zapalenia skóry coraz częściej jest przeprowadzane za pomocą leków biologicznych, czemu trudno się dziwić, patrząc na dowody naukowe, jak ten przedstawiony na łamach „Journal of The European Academy of Dermatology and Venereology”.
Barycytynib, doustny selektywny inhibitor kinaz janusowych, przejściowo hamuje wewnątrzkomórkową sygnalizację cytokin prozapalnych takich jak interleukina 4, 13 i 31. Jego skuteczność u dorosłych z AZS o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego wykazała szybka poprawa uporczywego świądu i powierzchni ciała ze zmianami skórnymi, oceniane na podstawie całkowitego wyniku w skali EASI; efekt jest niezależny od tego, czy lek stosuje się w monoterapii lub w skojarzeniu z miejscowymi kortykosteroidami. EASI to skala całościowa, stąd międzynarodowy zespół badaczy pod kierownictwem prof. Kiliana Eyericha z Uniwersytetu we Freiburgu ocenił wpływ leku na poszczególne domeny EASI; jako baza do analizy post-hoc posłużyły 2 randomizowane badania oceniające barycytynib w monoterapii i jedno w terapii skojarzonej z miejscowymi GKS.

Badana populacja obejmowała w ponad 1500 osób. Inhibitor kinaz janusowych w dawce 4 mg wykazał szybką i trwałą poprawę wszystkich czterech badanych objawów w obu kohortach - uzyskano spadek powierzchni przeczosów, zaczerwienienia, obrzęku i lichenifikacji. Znaczące efekty pojawiły się już w 1. tygodniu stosowania w zakresie redukcji zaczerwienienia, obrzęku i przeczosów (w tym, pośrednio, także i świądu) w przypadku monoterapii i terapii skojarzonej, osiągnęły plateau w 4. tygodniu i utrzymały działanie do 16. tygodnia. Najsilniejsze działanie barycytinib wykazywał w zakresie zmniejszenia przeczosów we wszystkich trzech analizowanych badaniach, a efekt pozostawał najwyższy we wszystkich punktach czasowych w terapii skojarzonej. Nietrudno się domyślić, że jednym z klinicznych mechanizmów działania leku okazało się przerwanie błędnego koła “świąd - zmiany skórne”, gdyż to właśnie świąd ulega bardzo silnej redukcji u osób leczonych barycytinibem, co pokazała również obecna analiza.

Szybka poprawa, duża ulga - tak w skrócie można opisać wnioski z powyższej analizy zbiorczej. Co więcej, efekty leczenia inhibitorem kinaz janusowych utrzymują się długo, co z pewnością jest jedną z najważniejszych właściwości leku.
 
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.