Specjalizacje, Kategorie, Działy

Gusacitinib w ciężkim przewlekłym wyprysku dłoni w randomizowanym badaniu fazy 2

Udostępnij:
Gusacitinib, nowy doustny inhibitor, doprowadził do szybkiej i znaczącej klinicznie poprawy w opornym na kortykosteroidy umiarkowanym lub ciężkim przewlekłym wyprysku dłoni, w randomizowanym badaniu fazy 2b – poinformował dr Howard Sofen podczas Kongresu Europejskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii.
Gusacytynib jest doustnym inhibitorem kinazy Janusa 1, 2 i 3, kinazy tyrozynowej 2 oraz kinazy tyrozynowej śledziony (SYK). W wieloośrodkowym, randomizowanym badaniu fazy 2b z podwójnie ślepą próbą, trwającym 16 tygodni, wzięło udział 97 pacjentów, których losowo przydzielono do grupy otrzymującej doustny gusacytynib w monoterapii w dawce 40 lub 80 mg raz na dobę lub placebo. Wszyscy uczestnicy mieli przewlekły wyprysk dłoni trwający dłużej niż 6 miesięcy, który był oporny na silne steroidy stosowane miejscowo i / lub ogólnoustrojowo. Uczestnicy zostali podzieleni w proporcji 60/40 na osoby z ciężkim przewlekłym wypryskiem dłoni, zdefiniowanym przez punktację wyjściową w skali Physician's Global Assessment oceny lekarza 0-4 i umiarkowaną chorobę z PGA wynoszącym 3.

Pierwszorzędowym punktem końcowym była procentowa poprawa w zmodyfikowanej skali całkowitej nasilenia zmian (mTLSS) w 16. tygodniu od średniej wartości początkowej wynoszącej 13,2. Wyraźna odpowiedź na dawkę była ewidentna: gusacytynib w dawce 80 mg / dobę spowodował zmniejszenie o 69,5%, podczas gdy 40 mg przyniosło zmniejszenie o 40%, co nie było znacząco lepsze niż 33,5% spadek w grupie kontrolnej otrzymującej placebo.

Szybkość odpowiedzi była godna uwagi u pacjentów opornych na steroidy. Grupa 80 mg wykazała znaczące oddzielenie od placebo w ciągu 2 tygodni, ze średnim zmniejszeniem mTLSS o 40,1% w porównaniu z 13,6% w grupie placebo. Drugorzędowym punktem końcowym było osiągnięcie wyniku PGA 0 lub 1 - to znaczy wyraźnego lub prawie wyraźnego - z 2-stopniową poprawą w porównaniu z placebo. Osiągnięto to u 31,3% pacjentów, którym przypisano wyższą dawkę gusacytynibu w 16. tygodniu, co stanowi pięciokrotnie wyższy wskaźnik sukcesu niż 6,3% w grupie kontrolnej. Dwie grupy podzieliły się na ten punkt końcowy w 2. tygodniu. W 8. tygodniu wystąpiła ośmiokrotna różnica w odpowiedzi: 25% pacjentów otrzymujących gusacytynib w dawce 80 mg, 3,1% w grupie placebo.

Drugim drugorzędowym punktem końcowym była poprawa w zakresie świądu mierzona w podskali mTLSS świądu 0-3. W 2. tygodniu u pacjentów otrzymujących gusacytynib w dawce 80 mg wystąpiło średnie zmniejszenie o 43,1% w stosunku do wyjściowej oceny świądu w porównaniu z 4,6% w grupie placebo. W 16. tygodniu spadki wyniosły odpowiednio 65,7% i 29,8%.

Według Sofera obie dawki gusacytynibu były dobrze tolerowane. Podczas krótkiego, 16-tygodniowego badania nie wystąpiły żadne zdarzenia zakrzepowo-zatorowe, poważne niepożądane zdarzenia sercowo-naczyniowe ani zakażenia oportunistyczne. Profil bezpieczeństwa leku był zgodny z tym, co zaobserwowano w zbiorowym badaniu klinicznym gusacytynibu obejmującym łącznie ponad 350 pacjentów: łagodne do umiarkowanego zapalenie błony śluzowej nosa i gardła, ból głowy, bezobjawowe zwiększenie aktywności fosfokinazy kreatynowej i niewielki wzrost stężenia cholesterolu HDL, któremu towarzyszyło niewielkie zmniejszenie stężenia LDL.
 
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.