Specjalizacje, Kategorie, Działy

Jak postępować z ciężkim trądzikiem?

Udostępnij:
British Journal of Dermatology publikuje przeglądowy artykuł prezentujący dostępne obecnie metody leczenia trądziku.
W styczniowym wydaniu British Journal of Dermatology prezentuje przeglądowy artykuł dotyczący leczenia ciężkiego trądziku. Autorzy pracy zwracają uwagę, że trądzik dotyczy prawie wszystkich (aż 95%) młodych ludzi. Szczególnie w przypadku dużego nasilenia zmian skórnych, może on wywoływać poważne skutki, nie tylko bezpośrednio związane z obecnością blizn, ale także może negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne i samoocenę młodych ludzi. Nasilenie trądziku w wieku młodzieńczym w dużej mierze jest związane z historią rodzinną i skłonnościami genetycznymi u krewnych w pierwszej linii - wpływ ten jest szczególnie widoczny ze strony matki.

W większości przypadków trądzik jest przewlekłym schorzeniem, ale trzeba pamiętać, że może być również składnikiem chorób systemowych. W artykule jest wyraźnie podkreślone, że wszystkie postaci ciężkiego trądziku wymagają leczenia systemowego.

Mogą być tutaj zastosowane doustne antybiotyki, leki antyandrogenowe dla pacjentek oraz doustna izotretynoina, możliwe są również metody leczenia łączonego. Doustna izotretynoina jest jedynym lekiem, który wpływa na wszystkie czynniki patogenetyczne trądziku. Z uwagi jednak na jej możliwe efekty niepożądane, europejskie zalecenia wskazują, że powinna być ona stosowana jedynie w drugiej linii leczenia ciężkich postaci trądziku, trądziku skupionym i grudkowym. Pewnym problem jest natomiast jakość dostępnych leków generycznych zawierających izotretynoinę oraz dostępność leku w internetowych aptekach, gdzie można ją kupić bez recepty. Ciekawą opcją w przyszłości może okazać się zileuton, inhibitor 5-lipooksygenazy, który ma szanse zastąpić stosowane dotąd antybiotyki.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.