Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Mikroskopia konfokalna pomaga w diagnozowaniu czerniaka

Udostępnij:
Czerniak to groźny, często bardzo trudny do wyleczenia nowotwór, dlatego tak istotne jest odpowiednio wcześnie postawione rozpoznanie. Ważne doniesienie ukazało się na łamach The JAMA Dermatology, gdzie porównano mikroskopię konfokalną i dermatoskopię.
Wcześniejsze przeglądy systematyczne i metaanalizy wykazały, że przy niewielkiej ilości danych porównanie mikroskopii konfokalnej z dermatoskopią jest niejednoznaczne; większość autorów tych prac zalecała badania prospektywne, które bezpośrednio porównałyby obie metody.

Tego zadania podjął się zespół włoskich badaczy pod kierownictwem dr. Giovanii Pellacaniego.

Do randomizowanego badania klinicznego włączono 3165 pacjentów z trzech dermatologicznych ośrodków referencyjnych we Włoszech w okresie od stycznia 2017 roku do grudnia 2019 roku. Pacjenci zostali losowo przydzieleni w stosunku 1:1 do standardowej opieki terapeutycznej (ocena kliniczna i dermatoskopowa) z dodatkową mikroskopią konfokalną lub bez niej.

W porównaniu ze standardową opieką przeprowadzenie dodatkowo mikroskopii konfokalnej wykazało nieco gorszy wskaźnik wykrywania czerniaka (294 vs 278; różnica dotyczyła jedynie zmian mniejszych niż 5 mm), prawie dwukrotnie wyższą dodatnią wartość predykcyjną (18,9 versus 33,3) i prawie o połowę mniejszy stosunek wykrywania zmian łagodnych do złośliwych. NNE (number needed to excise, liczba usunięcia zmian potrzebna do wykrycia jednego czerniaka) zmniejszyło się o 43,2 proc.

Obliczono, że skuteczność badania mikroskopowego silnie korelowała z doświadczeniem badającego.

Badanie dowodzi, że niepotrzebne wycięcia można zmniejszyć o prawie połowę przy większej dokładności identyfikacji zmian łagodnych in vivo. Ponadto opóźniona diagnoza obejmowała tylko niewielkie zmiany złośliwe.

Autorzy podają, że wyniki powyższego badania zostaną wykorzystane do niezależnej, oddzielnej analizy kosztów i korzyści - jest to bardzo ważne w kontekście ewentualnego wprowadzenia postępowania do rutynowej praktyki klinicznej.

Opracowanie lek. Damian Matusiak
 
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.