Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Monitoring odleżyn i ran przewlekłych

Udostępnij:
Pacjenci Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji „Repty” poza rehabilitacją objęci są również kompleksową szpitalną opieką, która obejmuje m.in. leczenie ran przewlekłych. – Opiekujemy się ranami i leczymy odleżyny – poinformowało centrum.
Szczególnej opieki ze strony personelu wymagają pacjenci z niezagojonymi ranami po zabiegach kardiochirurgicznych, neurochirurgicznych, ortopedycznych, ze stopami cukrzycowymi, owrzodzeniami czy też odleżynami.

– Odleżyna jest owrzodzeniem spowodowanym przez ucisk, rozwija się u osób długotrwale leżących m.in. w wyniku przewlekłego tarcia skóry. Natomiast o ranie przewlekłej mówimy, gdy rana nie goi się pomimo właściwie prowadzonego procesu leczenia, a stan ten trwa dłużej niż 6 tygodni – wyjaśniła w informacji prasowej przewodnicząca zespołu ds. profilaktyki odleżyn w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji „Repty” w Tarnowskich Górach Marzena Korzonek.

W procesie leczenia odleżyn biorą udział lekarz, pielęgniarka specjalistka z zakresu leczenia ran, opiekun medyczny i dietetyk.

– Działania wspierają także fizjoterapeuci, których zadaniem jest m.in. poprawa krążenia krwi w tkankach. Najtrudniejsze do leczenia są odleżyny III i IV stopnia – dodała Marzena Korzonek.

W szpitalu GCR „Repty” powołano również zespół do spraw profilaktyki odleżyn. Jego głównym celem jest zapewnienie pacjentowi z owrzodzeniem lub raną przewlekłą profesjonalnej opieki, na jak najwyższym poziomie. Podejmowane są również działania zapobiegające wynikom powstania odleżyn w trakcie pobytu w szpitalu.

Zespół ma za zadanie także podnosić świadomość personelu w zakresie nowych technologii, wyrobów medycznych itp. Nadzoruje on jakość opieki poprzez monitoring ran przewlekłych oraz pacjentów zagrożonych ryzykiem ich powstania.

– Każdy pacjent, który jest zagrożony powstaniem odleżyn, ma od razu ustalony zarówno plan leczenia, jak i pielęgnacji. Obok właściwej pielęgnacji ciała stosujemy specjalne materace przeciwodleżynowe czy też sprzęt ślizgowy w celu uniknięcia mikrourazów. Ważna jest także dieta pełnowartościowa, lekkostrawna i bogata w mikro- i makroelementy oczywiście indywidualnie dobrana do wymagań pacjenta – dodała przewodnicząca zespołu ds. odleżyn.

Lekarze zaznaczyli również, że pacjent zagrożony wystąpieniem odleżyny jest oceniany przez pielęgniarkę według skali Norton powstałej w latach 40. XX wieku i nadal aktualnej. Stworzyła ją brytyjska pielęgniarka Doreen Norton, która zwróciła uwagę na problem prawidłowego i regularnego pielęgnowania odleżyn, zwłaszcza u pacjentów w wieku podeszłym.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.