DERMATOLOGIA
Łuszczyca
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Risankazumab skuteczny w leczeniu łuszczycy

Udostępnij:
Podczas 27. Europejskiego Kongresu Dermatologii i Wenerologii zaprezentowano obiecujące wyniki badań risankazumabu – nowego leku biologicznego w leczeniu łuszczycy.
Risankazumab jest jednym z niewielkiej grupy przeciwciał monoklonalnych skierowanych przeciwko interleukinie (IL) -23. Lek wiąże się z podjednostką p19 IL-23 i zakłóca jej zdolność do aktywowania i utrzymywania zmian łuszczycowych, wykazała zintegrowana analiza trzech badań 3 fazy.

Podstawowe cechy demograficzne były podobne w przypadku 1305 pacjentów w grupie leczonej i w grupie placebo. Średnia wieku wynosiła 48 lat. Pacjenci byli dobrani pod względem wagi i ekspozycji na inhibitory czynnika martwicy nowotworu podczas randomizacji, 1005 zostało przydzielonych do otrzymania 150 mg risankazumabu w tygodniu 0 i 4, a 300 zostało przydzielonych do placebo.

Znacznie więcej pacjentów leczonych risankazumabem niż placebo osiągnęło zmniejszenie wyniku PASI o co najmniej 90% (74,3% w porównaniu z 3,0%, P <0,001), i znacznie więcej pacjentów w grupie risankazumabu uzyskało statyczny wynik globalnej oceny lekarza 0 lub 1 (84,9% w porównaniu z 6,7%, P <0,001).

Kolejną korzyścią stosowania risankazumabu jest 3 miesięczny odstęp pomiędzy dawkami. A jak wiadomo etanercept podawać trzeba co tydzień, adalimumab co drugi tydzień, certolizumab co miesiąc, a guselkumabu co drugi miesiąc.

Oczekuje się, że lek pojawi się na rynku w Stanach Zjednoczonych w 2019 roku, a w ciągu następnych dwóch lat w Kanadzie i Europie.
 
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.