Specjalizacje, Kategorie, Działy

Serlopitant w leczeniu świądu u pacjentów z pęcherzowym oddzielaniem się naskórka

Udostępnij:
Na łamach Journal of American Academy of Dermatology ukazały się wyniki badania klinicznego dotyczące zastosowania serlopitantu w formie doustnej u osób z umiarkowanym lub ciężkim świądem w przebiegu pęcherzowego oddzielania się naskórka.
Przewlekły świąd jest jedną z głównych dolegliwości pacjentów z pęcherzowym oddzielaniem się naskórka (epidermolysis bullosa). Serlopitant to antagonista receptora dla neurokininy 1, który jest obecnie badany jako nowy środek do leczenia przewlekłego świądu.

Do badania zrandomizowano 14 pacjentów do stosowania serlopitant lub placebo przez 8 tygodni. Pierwszorzędowy punkt końcowy obejmował zmianę w nasileniu świądu ocenianej w 11 punktowej skali numerycznej. Pacjenci leczeni serlopitantem uzyskiwali średnio redukcję o 0,64 punkta w porównaniu z placebo. Jednakże, różnica ze względu na niewielką liczbę badanych nie była istotna statystycznie (p=0,11). Ponadto, większy odsetek pacjentów uzyskał co najmniej trzypunktową redukcję nasilenia świądu w porównaniu z placebo (43% vs. 14%; p=0,35).

Ze względu na rzadkie występowanie pęcherzowego oddzielania się naskórka, grupa badawcza była niewielka. Jednakże, numerycznie serlopitant zmniejsza nasilenie świądu w porównaniu z placebo.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.