Specjalizacje, Kategorie, Działy

Skóra po trądziku wolniej się starzeje oraz dłużej zachowuje młodszy wygląd

Udostępnij:
Grupa naukowców z Królewskiego College'u Londyńskiego dowodzi, że osoby, które przeszły trądzik, z większym prawdopodobieństwem mają dłuższe telomery w białych krwinkach. Sugerują, iż może to oznaczać, że ich komórki są lepiej chronione przed procesem starzenia.
Telomery to ochronne sekwencje z nukleotydów, które zabezpieczają przed „przycinaniem” chromosomów po ich podwojeniu w czasie podziału komórki. Przy krytycznej długości telomery nie chronią już chromosomów, a cykl podziałowy komórki ulega zatrzymaniu. Uśpienie procesu replikacyjnego generuje z starzenie komórkowe albo wymusza śmierć komórkową.
Brytyjczycy analizowali przypadki 1205 bliźniąt z kohorty TwinsUK. Jedna czwarta na jakimś etapie życia chorowała na trądzik. Z analiz statystycznych, które uwzględniały m.in. wiek, wagę, wzrost, wyniknęło, że u chorujących na trądzik telomery były znacząco dłuższe. Co oznacza, że leukocyty były lepiej chronione przed deterioracją związaną z wiekiem. Autorzy publikacji z Journal of Investigative Dermatology przypominają, że wcześniej w ramach studium UK Acne Genetic wykazano, że jeden z genów odpowiedzialnych za długość telomerów wiąże się także z trądzikiem.
Zbadano także ekspresję genów w biopsjach skóry tych samych bliźniąt. Zaobserwowano, że dla chorujących na trądzik charakterystyczna była słabsza ekspresja szlaku p53, który reguluje programowaną śmierć komórkową.
Naukowcy podkreślają jednak, że potrzeba kolejnych badań, by zidentyfikować geny biorące udział w starzeniu komórek i ustalić, pod jakimi względami różnią się one u osób przechodzących kiedyś trądzik.
 
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.