"Wspólnie dla zdrowia", czyli rozmowy o Funduszach Europejskich (i nie tylko)

Udostępnij:
Ministerstwo Zdrowia zarządza osiami priorytetowymi w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) oraz Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Pierwszy z nich finansuje projekty profilaktyczne, kształcenie kadry medycznej i działania projakościowe dla pacjentów. POIiŚ to z kolei rozwój infrastruktury ratownictwa medycznego. O nich będzie mowa podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.
Forum Ekonomiczne w Krynicy rozpoczyna się we wtorek (4 września) i potrwa czwartku. To już 28 raz, kiedy spotykają się przedstawiciele rządu, unijni decydenci, eksperci i wybitni ekonomiści. Forum to wyjątkowy czas do omówienia zagadnień ważnych z punktu widzenia gospodarki oraz społeczeństwa. Jednym z poruszanych tematów podczas wydarzenia będzie przyszłość Funduszy Europejskich w ochronie zdrowia. Podczas debaty Ministerstwo Zdrowia podsumuje dotychczasowe efekty i przedstawi wyzwania na najbliższe lata.

Zdrowie? Warto o nie zadbać
Kiedy w 2015 roku strona polska finalizowała negocjacje w Brukseli z przedstawicielami Komisji Europejskiej – było już wiadomo na co przeznaczyć środki unijne w systemie ochrony zdrowia. Dobrze zdefiniowane potrzeby i skoordynowanie unijnego wsparcia spowodowały, że fundusze w ochronie zdrowia wdrażane są efektywnie.

Ministerstwo Zdrowia zarządza osiami priorytetowymi w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) oraz Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Pierwszy z nich finansuje projekty profilaktyczne, kształcenie kadry medycznej i działania projakościowe dla pacjentów. POIiŚ to z kolei rozwój infrastruktury ratownictwa medycznego: centrów urazowych, szpitalnych oddziałów ratunkowych, lądowisk i baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Realizowane są również projekty polegające na doposażeniu ponadregionalnych szpitali na oddziałach specjalistycznych np. na ginekologii, neonatologii, pediatrii, kardiologii, onkologii czy psychiatrii.

Co łączy te programy? Przede wszystkim służą ludziom. Zwiększają ich aktywność zawodową, ratują zdrowie i życie, poprawiają dostęp do usług medycznych i podnoszą kompetencje personelu medycznego. Dzięki nim w razie wypadku szybciej dostaniemy się do szpitala, zaopiekuje się nami dobrze wykształcony lekarz lub pielęgniarka, studenci skorzystają z najlepszej wiedzy praktycznej lub po prostu upewnimy się, że jesteśmy zdrowi. Jednym słowem pomagają żyć lepiej i dłużej.

Każde uratowane zdrowie i życie ludzkie jest bezcenne. Aby było to możliwe wszystkie elementy muszą funkcjonować na najwyższym poziomie. To swoisty system naczyń połączonych. Dziś trudno wyobrazić sobie szpital, przychodnię czy uczelnię bez tabliczki informującej o unijnym dofinansowaniu. Korzystają zatem wszyscy bez względu na miejsce zamieszkania. Coraz lepsza opieka zdrowotna, świadomość wykonywania badań i aktywnego trybu życia powodują, że żyjemy coraz dłużej. Niech trend ten się nie zmienia.

Forum Ekonomiczne szansą na debatę
W trakcie Forum Ochrony Zdrowia, które jest częścią Forum Ekonomicznego zaprezentowane zostaną dotychczasowe efekty wdrażania Funduszy Europejskich – nadzorowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Będzie to jednocześnie dobra okazja do określenia kierunków dalszego rozwoju sektora w latach 2021-2027.

Szerokie grono panelistów reprezentujących administrację rządową, Komisję Europejską oraz beneficjentów i organizacje pacjenckie zapewni pogłębioną dyskusję nad szansami i wyzwaniami dla ochrony zdrowia w Polsce. Dewiza to "Zdrowie jest najważniejsze powinno zatem przyświecać wszystkim uczestnikom debaty". Do zobaczenia w Krynicy!

Więcej o Funduszach Europejskich dla ochrony zdrowia znajdziesz na www.gov.pl/zdrowie oraz www.inwestycjewzdrowie.gov.pl
.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.