282 milionów porad lekarskich w 26645 podmiotach ambulatoryjnej opieki zdrowotnej

Udostępnij:
Przedstawiamy raport dotyczący ambulatoryjnej opieki zdrowotnej w 2016 roku. Z podsumowania wynika, że najwięcej przychodni zlokalizowanych było na Mazowszu, a najmniej w województwie opolskim. Wiadomo też, że liczba ludności przypadająca na jeden podmiot wyniosła 1442 osoby. To o 38 osób mniej niż przed rokiem. Poza raportem prezentujemy analizę napisaną przez Małgorzatę Załawę-Dąbrowską, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Żoliborz.
Na koniec 2016 roku zbadano 26645 podmiotów realizujących świadczenia ambulatoryjnej opieki zdrowotnej. Skontrolowano 21299 przychodni, 1020 praktyk lekarskich i 4326 praktyk stomatologicznych.





Najwięcej przychodni zlokalizowanych było na terenie województwa mazowieckiego, a najmniej odnotowano w województwie opolskim. Spośród praktyk lekarzy i lekarzy dentystów realizujących świadczenia zdrowotne w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia najwięcej prowadziło działalność na obszarze województwa wielkopolskiego, a najmniej na terenie województwa małopolskiego.

W 2016 roku liczba ludności przypadająca na jeden podmiot ambulatoryjnej opieki zdrowotnej wyniosła na poziomie kraju 1442 osoby (o 38 osób mniej niż przed rokiem). Najwięcej ludności przypadało na jedną placówkę w województwie pomorskim, a najmniej w warmińsko-mazurskim.



W ciągu 2016 roku w przychodniach i praktykach udzielono 282,5 milionów porad lekarskich (o 1,4 proc. więcej niż przed rokiem) i 34,5 mln porad stomatologicznych (o 0,6% mniej niż w 2015 r.). Wśród porad lekarskich 166,4 milionów stanowiły porady udzielone w podstawowej opiece zdrowotnej, a 116,1 milionów – w opiece specjalistycznej (odpowiednio o 0,8 proc. i 2,1 proc. więcej niż przed rokiem).





Największą liczbę porad lekarskich i stomatologicznych udzielonych w ramach ambulatoryjnej opieki zdrowotnej w przychodniach i praktykach odnotowano w województwie mazowieckim (14,8 proc. wszystkich porad), a najniższą – w województwie opolskim (2,3 proc.).

Przeciętna liczba porad ambulatoryjnych w przeliczeniu na 1 mieszkańca w 2016 r. wyniosła 8,3 porady. Największą wartość tego wskaźnika – 8,7 porady na 1 mieszkańca odnotowano w 3 województwach: mazowieckim, łódzkim i śląskim, a najniższą w województwie opolskim – 7,2 porady na jednego mieszkańca.





Zestawienie opracowano na podstawie wyników badania GUS realizowanego na formularzu ZD-3
Sprawozdanie z ambulatoryjnej opieki zdrowotnej oraz na podstawie danych otrzymanych z Ministerstwa
Spraw Wewnętrznych i Administracji i pochodzących ze sprawozdania resortowego MSWiA-32. Badanie obejmuje przychodnie łącznie z ośrodkami zdrowia, poradniami, ambulatoriami i izbami chorych oraz zakładami badań diagnostycznych i medycznymi laboratoriami diagnostycznymi oraz praktyki lekarskie i stomatologiczne (indywidualne i grupowe, podstawowe i specjalistyczne) realizujące świadczenia zdrowotne finansowane ze środków publicznych w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Prezentujemy również analizę napisaną przez Małgorzatę Załawę-Dąbrowską, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Żoliborz:
- Wykres numer 1 pokazuje, że świadczenia ambulatoryjnej opieki zdrowotnej skupiają się głównie w przychodniach, a - co znamienne - mniej usług udzielanych jest przez praktyki lekarskie. Liczba przychodni wzrosła w roku 2016 w stosunku do 2012 roku prawie o dwa tysiące, a liczba praktyk lekarskich zmniejszyła się o około 300. Moim zdaniem to właściwy trend. Przychodnie, w których pracuje kilku lub nawet kilkudziesięciu lekarzy lepiej zabezpieczają usługi medyczne dla pacjentów chociażby w okresach urlopowych lub innych nieplanowanych, niespodziewanych niedyspozycjach personelu medycznego .

Liczba przychodni i praktyk według województw (wykres numer 2) potwierdza, że największe potrzeby medyczne realizowane są w największych skupiskach ludności, największych aglomeracjach miejskich i to nie tylko ze względu na liczbę mieszkańców, ale również ze względu na usługi, które udzielane są pacjentom nie będącym stałymi mieszkańcami, ale pracują na danym terenie i potrzebują zabezpieczenia medycznego.

Liczba ludności przypadająca jeden podmiot (mapa numer 1) pokazuje największe obciążenie województw najbardziej uprzemysłowionych. Wzrost o 0,8 procent udzielanych porad w POZ i wzrost o 2,1 proc. w AOS świadczy nie tylko o zapotrzebowaniu tych usług w społeczeństwie, ale i lepszej realizacji usług. Szczególnie wzrost usług w ramach AOS potwierdza duże zapotrzebowanie na specjalistykę. Może więc niepokoić zapowiedź zmniejszenia liczby tych świadczeń w kolejnym kontraktowaniu przez NFZ.

Podobnie, jak w innych statystykach liczba porad jest największa w województwie mazowieckim, a najniższa w opolskim. To potwierdza największe zapotrzebowanie na usługi medyczne w dużych miastach.

Cieszy fakt, że takie statystyki są robione. SPZZLO Warszawa-Żoliborz też sprawozdaje wiele danych do Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Fundusy Zdrowia, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Głównego Urzędu Statystycznego. Mam nadzieję, że specjalne komórki analityczne opracowują te dane i i na ich podstawienie wyciągane będą właściwe wnioski zarządcze.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.