Apel PNRL - rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów

Udostępnij:
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało o pilną nowelizację rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia z dnia 6 maja 2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej polegającą na wykreśleniu przepisu § 31 ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej stanowiących załącznik do ww. rozporządzenia:
Przepis ten przewiduje odpowiedzialność świadczeniodawcy za wystawianie osobom nieubezpieczonym recept na leki refundowane analogiczną do tej, jaką dla indywidualnego lekarza przewidywał wykreślony z ustawy refundacyjnej przepis art. 48 ust. 8. Te same względy merytoryczne, które skłoniły Rząd RP do wykreślenia art. 48 ust. 8 z ustawy refundacyjnej – niesłuszność i niekonstytucyjność rozwiązania przewidującego nakładanie sankcje za niedopełnienie obowiązku weryfikacji statusu osoby uprawionej do leku refundowanego, w przypadku nieistnienia żadnych narzędzi mogących ten status w sposób jednoznaczny potwierdzić – uzasadniają wprowadzenie analogicznej korekty przepisów w przypadku świadczeniodawców świadczeń opieki zdrowotnej.

Niedokonanie stosownej nowelizacji ww. rozporządzenia doprowadzi do niezrozumiałego i nieuzasadnionego różnicowania stanu prawnego podmiotów, które znajdując się w takiej samej sytuacji – tj. będąc adresatami mniej lub bardziej dosłownie wyrażonego w przepisach obowiązku weryfikacji statusu ubezpieczenia zdrowotnego pacjenta w przypadku indywidualnych lekarzy – nie będą odpowiadały za wystawienie recepty osobie nieuprawnionej a w przypadku świadczeniodawców opieki zdrowotnej – będą ponosiły odpowiedzialność do wysokości kwoty refundacji .

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej przypomina, że z wielu publicznych wypowiedzi zarówno Ministra Zdrowia Pana Bartosza Arłukowicza, jak i Prezesa Rady Ministrów Pana Donalda Tuska wynikało, że rząd RP uważa za zasadne wykreślenie art. 48 ust. 8 ustawy refundacyjnej z uwagi na brak narzędzi pozwalających lekarzom na jednoznaczne ustalenie czy dany pacjent jest osobą posiadającą ubezpieczenie zdrowotne. Wobec powyższego utrzymywanie w stosunku do świadczeniodawców opieki zdrowotnej przepisów wprowadzających sankcję za niedopełnienie obowiązków umowy w zakresie weryfikacji statusu ubezpieczenia – w sposób oczywisty narusza nie tylko podstawowe zasady państwa prawa, ale w sposób niezgodny z Konstytucją, gdyż dowolny i nieuzasadniony, różnicuje sytuację prawną podmiotów – adresatów takich samych norm dotyczących udzielania świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.