Aptekarze nie będą realizowali źle wypisanych, nie uzupełnionych recept także tych z dodatkowymi znakami, takimi jak przystawiana przez lekarzy pieczątka „Refundacja do decyzji NFZ"

Udostępnij:
Zgodnie z decyzją Naczelnej Rady Aptekarskiej aptekarze nie powinni realizować recept z jakimikolwiek błędami formalnymi.
11 stycznia 2012 r. sejmowa Komisja Zdrowia rozpatrywała rządowy projekt nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Projekt nowelizacji przesłany przez rząd do Sejmu nie zawierał żadnych zmian korzystnych dla aptekarzy i pacjentów, wcześniej uzgodnionych przez przedstawicieli samorządu aptekarskiego z ministrem zdrowia. Przyjęte przez posłów zmiany uwzględniają wyłącznie żądania i oczekiwania środowiska lekarskiego. Analogiczne propozycje, dotyczące między innymi niekarania aptek za realizację błędnie wystawionych przez lekarzy recept w okresie wprowadzania w życie ustawy refundacyjnej po dniu 1 stycznia 2012 r. i trybu odwoławczego od decyzji pokontrolnych urzędników NFZ, zostały przez Komisję Zdrowia odrzucone. Postulat naszego samorządu dotyczący wydania przez aptekę leku zamiennego (art. 44 ustawy o refundacji leków) również nie został zaakceptowany.

Wszelkie dotychczasowe zapewnienia ministra zdrowia i prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia nie znalazły odzwierciedlenia w pracach legislacyjnych.

W tej sytuacji wykonywanie zawodu farmaceuty w istotny sposób zostało ograniczone. Istnieje też ryzyko, że odpowiedzialność za realizację wadliwych recept w okresie protestu lekarzy poniosą apteki i aptekarze.

Zwracamy się zatem do całego środowiska aptekarskiego z apelem o realizację recept ściśle według przepisów rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 23 grudnia 2011 r. w sprawie recept lekarskich.

Tak więc nie powinny być realizowane recepty z jakimikolwiek błędami formalnymi czy dodatkowymi znakami, takimi jak przystawiana przez lekarzy pieczątka „Refundacja do decyzji NFZ"
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.