BCC ostrzega: ustawa refundacyjna może zamknąć apteki

Udostępnij:
Business Centre Club w swoim stanowisku dotyczącym ustawy refundacyjnej ostrzega, że proponowane rozwiązania zachwieją rynkiem i spowodują upadek wielu aptek i hurtowni.
Business Centre Club ocenia pozytywnie propozycje Ministerstwa Zdrowia wprowadzenia ustawowych regulacji w relacjach podmiotów uczestniczących w obrocie produktami refundowanymi na terenie Rzeczpospolitej Polskiej a także doprowadzenie do stanu prawnego odpowiadającego przepisom Unii Europejskiej w tym „Dyrektywy Przejrzystości" Rady 89/105/EWG z dnia 21 grudnia 1988 (Dz. U. WE 40 z11 lutego 1989 r.).

Podziela większość argumentacji zawartej w uzasadnieniu, iż celem proponowanych
w ustawie rozwiązań prawnych jest takie przekształcenie systemu refundacji, który w ramach dostępnych publicznych środków finansowych będzie odpowiadał w możliwie najwyższym stopniu aktualnemu zapotrzebowaniu społecznemu w zakresie zaopatrzenia w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne.

Jednocześnie uważa, że szereg propozycji zawartych w projekcie ustawy jest dyskusyjne
i polemiczne.
"Nie do końca zgadzamy się ze stanowiskiem resortu, że zawarte w projekcie rozwiązania służą zabezpieczeniu przed nadużyciami w łańcuchu dystrybucji (producent – hurtownik
– aptekarz – pacjent), które prowadzą do nie uzasadnionej potrzebami zdrowotnymi refundacji kosztów leków oraz obniżają jakość usługi farmaceutycznej oferowanej pacjentom. Uważamy natomiast, że niektóre propozycje Ministerstwa Zdrowia komplikują niepotrzebnie zasady ustalania cen i marż, co w konsekwencji spowoduje, że nowe przepisy będą omijane, a cała reforma nie osiągnie żadnego z zamierzonych celów" - można przeczytać w stanowisku BCC.

Ceny urzędowe to - zdaniem przedsiębiorców skupionych w Business Centre Club - dyskusyjne rozwiązanie, a sztywna marża dla hurtowni (5 proc.) doprowadzi w konsekwencji do pogorszenia się sytuacji finansowej wielu aptek. Wprawdzie obecnie hurtownie mogą im narzucić wyższą marżę, ale w zamian nie wymagają szybkiej zapłaty. Nie zgadzamy się z tak istotnym obniżeniem wysokości marży na jakimkolwiek poziomie dystrybucji, bo w konsekwencji indywidualne hurtownie farmaceutyczne, będące poza sieciami nie utrzymają się na rynku. Sytuacja taka ograniczy radykalnie ten poziom obrotu produktami leczniczymi i doprowadzi do jego zdominowania przez duże hurtownie sieciowe. Uważamy zatem, ze proponowane rozwiązania spełniając oczekiwania ministerstwa zdrowia mogą zadziałać na szkodę wymienionych podmiotów a brak rentowności aptek doprowadzi w konsekwencji do ich upadłości.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.