123RF

Bez łączenia SPZOZ ze spółką

Udostępnij:

Konsultowany jest nowy projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw – w porównaniu z poprzednią wersją usunięto z niego przepisy, które miałyby umożliwić łączenie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej ze spółkami handlowymi, co ułatwiałoby konsolidację placówek.

W nowym projekcie nie ma zapisu pozwalającego na łączenie SPZOZ ze spółkami handlowymi – wydaje się, że zdecydowały o tym obawy polityków z Lewicy, którzy twierdzą, że pozwalałoby to na prywatyzację szpitali.

Rozwiązanie to miało dać możliwość konsolidacji samorządom, które prowadzą więcej niż jeden podmiot leczniczy w różnych formach prawnych.

Było, jest...

W nowym projekcie (opublikowanym 20 listopada) urzędnicy z Ministerstwa Zdrowia przewidują możliwość tworzenia i prowadzenia samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (a także podmiotów leczniczych działających w formie spółek kapitałowych i jednostek budżetowych) przez związki jednostek samorządu terytorialnego, jako podmioty tworzące.

Co poza tym?

W dokumencie jest o rezygnacji z kwalifikowania do poszczególnych poziomów zabezpieczenia, zastępując to kwalifikowaniem wszystkich świadczeniodawców mających przynajmniej jeden tzw. profil kwalifikujący. Kwalifikować do sieci szpitali w danym województwie ma wojewoda po zasięgnięciu opinii – między innymi na podstawie mapy potrzeb zdrowotnych, a także krajowego i wojewódzkiego planu transformacji.

Ponadto w projekcie proponuje się szczegółowe regulacje dotyczące tworzenia i zatwierdzania programów naprawczych tworzonych przez samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, w których wystąpiła strata netto.

Proponowane przepisy zakładają, że sporządzenie programu poprzedzają analizy efektywności funkcjonowania i zarządzania, ekonomiczne, jakościowe, operacyjne, działalności leczniczej oraz działalności poszczególnych komórek organizacyjnych. Analogiczne zasady dotyczące obowiązku sporządzenia programu naprawczego przewidziano również dla podmiotu leczniczego prowadzonego w formie spółki kapitałowej.

Projekt w całości poniżej.



Przeczytaj także: „Wstydliwa ustawa o szpitalnictwie”.

Menedzer Zdrowia linkedin

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.