Bezpłatne leki dla pacjentów z gruźlicą
Tagi: | gruźlica, Rzecznik Praw Pacjenta, RPP, Biuro Rzecznik Praw Pacjenta, bezpłatne leki, refundacja |
Pacjentom ze zdiagnozowaną gruźlicą przysługują darmowe leki. Nie wszystkie podmioty medyczne to prawo realizują, dlatego Rzecznik Praw Pacjenta przypomina o tym obowiązku.
RPP informuje, że zgodnie z informacjami przekazanymi przez Fundację „Lekarze bez Granic”, coraz częściej dochodzi do naruszenia prawa pacjenta dotyczącego dostępności do darmowych leków do kuracji przeciwprątkowej dla osób chorujących na gruźlicę lekowrażliwą.
Najczęściej sytuacje te zdarzają się podczas wypisu ze szpitala – pacjenci dostają wówczas receptę ze 100-proc. odpłatnością. Jest to niezgodne z prawem!
Darmowe leki przeciwgruźlicze przysługują wszystkim chorym na gruźlicę – nawet tym, którzy nie są objęci ubezpieczeniem NFZ, również jeśli są obcokrajowcami.
RPP w oświadczeniu zamieszczonym na stronie internetowej przypomina, że stosowanie zasady darmowych leków przeciwgruźliczych jest niezwykle ważne w kontekście leczenia i możliwej eliminacji tej choroby ze społeczeństwa. Biorąc pod uwagę, że pacjenci chorujący na gruźlicę często nie mają środków na wykupienie leków, należy zadbać o to, by mieli oni pewność, że dostaną leki za darmo.
– Narodowy Fundusz Zdrowia w zaleceniu dla jednego ze szpitali napisał, że pacjentowi nieubezpieczonemu ze zdiagnozowaną gruźlicą przysługuje zaopatrzenie w leki do kuracji przeciwprątkowej na podstawie recepty refundowanej. Warunkiem prawidłowego wystawienia recepty jest oznaczenie w polu „uprawnienie” dodatkowego symbolu IN oznaczającego pacjentów innych niż ubezpieczonych, którzy mają prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie zapisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych” – informuje RPP, apelując do zarządzających placówek medycznych mających styczność z pacjentami chorującymi na gruźlicę, aby respektowali ich prawo do darmowych leków do kuracji przeciwprątkowej.
Przeczytaj także: „Badania nad gruźlicą rzucają nowe światło na stany zapalne”.