Bezpłatne leki odchudzające dla 7,4 mln osób w USA?
Tagi: | Joe Biden, Xavier Becerra, Donald Trump, Robert F. Kennedy Jr, Mehmet Oz, Ozempic, Wegovy, Zepbound |
Administracja prezydenta Joe Bidena zaproponowała, aby leki na odchudzanie były bezpłatne dla osób o niskich dochodach i dla emerytów. Takie działanie ma na celu rozwiązanie problemu przewlekłej otyłości w Stanach Zjednoczonych, ale stanowi wyzwanie dla nowego prezydenta, Donalda Trumpa.
Jak donosi „The Guardian”, 26 listopada administracja Bidena przedstawiła propozycję, aby drogie leki – takie jak Ozempic, Wegovy i Zepbound – były objęte Medicaid i Medicare, czyli federalnymi programami rządu dla osób ubogich i starszych.
Takie rozwiązanie wiązałoby się z dużymi kosztami dla publicznej kasy. Leki byłyby objęte ubezpieczeniem dla każdego, kto kwalifikuje się jako otyły, co obecnie dotyczy 40 proc. populacji USA. Obecnie ubezpieczenie jest przyznawane tylko pacjentom z innymi schorzeniami spowodowanymi otyłością, takimi jak cukrzyca, choroby serca i nowotwory. Xavier Becerra, sekretarz zdrowia i usług społecznych USA, nazwał tę decyzję „przełomowym momentem”.
Proponowane rozwiązanie stanowi wyzwanie dla nowej administracji Trumpa, która musiałaby zdecydować, czy wprowadzić tę zmianę kilka dni po objęciu urzędu w styczniu, a przecież nowy prezydent obiecał obciąć budżet federalny.
Gdyby proponowana reforma weszła w życie, utorowałaby drogę do konfliktu między dwoma kandydatami Trumpa w sektorze ochrony zdrowia: Robertem F. Kennedym Jr., który został zaproponowany na stanowisko ministra zdrowia i opieki społecznej, oraz Mehmetem Ozem, znanym lekarzem, który został nominowany na stanowisko dyrektora ds. programów Medicare i Medicaid – przekonuje Robert Tait na łamach „The Guardian”.
Kennedy obiecał propagować zdrowe odżywianie i poprawę kondycji fizycznej w walce z otyłością, a także ostro krytykował leki odchudzające, obwiniając ich producentów o ukrywanie negatywnych skutków ich stosowania. Niedawno też oświadczył w wywiadzie dla Fox News, że pokrycie kosztów leku takiego jak Ozempic dla wszystkich otyłych Amerykanów kosztowałoby 3 biliony dolarów rocznie.
Natomiast Mehmet Oz chwalił Ozempic w mediach społecznościowych. „Dla tych, którzy chcą zrzucić kilka funtów, Ozempic i inne leki semaglutydowe mogą być dużą pomocą” – pisał.
Xavier Becerra szacował, że na mocy nowych przepisów do otrzymania leków kwalifikowałoby się 3,4 miliona osób korzystających z programu Medicare i 4 miliony osób korzystających z programu Medicaid. Według analizy Congressional Budget Office szacowane wydatki federalne między 2026 a 2034 rokiem wzrosną o 35 mld dolarów, jeśli tylko Medicare będzie pokrywać koszty leków odchudzających.