NIL

Spotkanie prezesa NRL z prezesem Bundesärztekammer

Udostępnij:

Wyzwania oraz szanse dla środowiska lekarskiego, które niesie za sobą zbliżająca się polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej, były głównymi tematami rozmów prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasza Jankowskiego oraz prezesa Niemieckiej Federalnej Izby Lekarskiej (Bundesärztekammer) dr. Klausa Reinhardta.

Spotkanie stanowiło powrót do dwustronnej współpracy pomiędzy samorządami lekarskimi z Polski i Niemiec, prowadzonej przed kilku laty zarówno na szczeblu regionalnym, krajowym, jak i w ramach europejskich organizacji lekarskich.

Oprócz prezesów obu izb udział w nim wzięli: przewodniczący Ośrodka Współpracy Zagranicznej dr Wojciech Domka, członek Ośrodka Współpracy Zagranicznej Michał Matuszewski, Marek Szewczyński i Paulina Tomaszewska z Centrum Uznawania Kwalifikacji Naczelnej Izby Lekarskiej, a ze strony niemieckiej: kierownik działu współpracy międzynarodowej dr. med. Ramin Parsa-Parsi oraz pracownik działu współpracy międzynarodowej (Policy Adviser) dr nauk politycznych Alexander Jäkel.

– Wierzę, że spotkanie to przyczyni się do dalszego umacniania relacji między naszymi izbami oraz do wspólnych działań na rzecz poprawy jakości opieki zdrowotnej w Europie – powiedział szef NRL.

Podczas dyskusji poruszone zostały kluczowe tematy, mające znaczenie zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów w obu krajach. Prezesi omówili aktualną sytuację polityczną w Niemczech oraz w Polsce w kontekście rozwoju systemów zdrowia oraz organizacji ochrony zdrowia w obu krajach, z uwzględnieniem problemów kadr medycznych.

Głównym punktem agendy spotkania były kwestie dotyczące ochrony zdrowia, które mogłyby zostać ujęte w programie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej (od 1 stycznia 2025 r.). Wśród nich znalazły się m.in.: kształcenie lekarzy, czyli ocena jakości studiów lekarskich i perspektywa przyszłości edukacji medycznej; migracja lekarzy w kontekście dostępu do zawodu i uznawania kwalifikacji; wycena świadczeń i jej wpływ na szpitalnictwo; cyfryzacja w ochronie zdrowia i rosnące znaczenie innowacyjnych technologii w pracy lekarzy oraz w organizacji systemu ochrony zdrowia.

– Współpraca między Naczelną Izbą Lekarską a Niemiecką Federalną Izbą Lekarską jest nie tylko przykładem efektywnego dialogu pomiędzy europejskimi samorządami lekarskimi, ale również szansą na wspólne rozwiązywanie problemów, które dotyczą zarówno polskich, jak i niemieckich lekarzy oraz ich pacjentów. Cieszę się, że prezydencja Polski w Radzie UE stała się okazją dla odnowienia naszych relacji. Cieszy również fakt, że prezes jednej z największych organizacji lekarskich przyjął moje zaproszenie do dwustronnych konsultacji – podkreślił prezes Jankowski.

Uczestnicy spotkania zgodzili się, że standardy, a tym samym jakość kształcenia oraz umiejętności zawodowe lekarzy i lekarzy dentystów, nie mogą być obniżane, a wszelkie działania, jak prowadzenie kierunków lekarskich przez instytucje do tego nieprzygotowane, nie mogą być akceptowane.

Prezesi samorządów zadeklarowali, że dalsze działania będą kontynuowane, a w przyszłości planowane są kolejne spotkania, które pozwolą na pogłębienie współpracy i wymianę doświadczeń.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.