Botoks może zwalczać uporczywe migreny

Udostępnij:
US Food and Drug Administration zatwierdziło toksynę botulinową w leczeniu migreny. Wystarczy kilka zastrzyków w czoło, potylicę i kark. W USA pierwsi pacjenci stosują tą terapię od kilku miesięcy. W Polsce leczenie migren botoksem stosowano jedynie w ramach badań klinicznych.
- Efekty leczenia są zaskakujące, a pacjenci mogli wrócić do normalnego życia - mówi Jacek Różniecki z Uniwersytetu Medycznego z Łodzi, prowadzący jedno z badań.

Jak tłumaczy toksyna hamuje neuropeptyny odpowiedzialne za powstawanie migren.

Oprócz tego botoks może być stosowany w leczeniu skurczy mięśni, w tym powiek, zeza, kręczu szyi na karku i spastyczności wywołanej mózgowym porażeniem dziecięcym i inne choroby mięśni. Jest także niezwykle przydatny w redukowaniu nadmiernego pocenia się pod pachami.

Jednak najpopularniejszym zastosowaniem botoksu jest usuwanie zmarszczek z czoła i tzw. kurzych łapek. To właśnie u kobiet, które chcąc się odmłodzić poddały się zastrzykom z botoxu po raz pierwszy zauważono, że po zabiegu przestały one cierpieć na bóle głowy.

- Skoro FDA już zatwierdziła zastosowanie toksyny botulinowej w leczeniu migren, pewnie niedługo zatwierdzi je także Europejska Agencja Leków - mówi Różniecki. - A na razie pacjentom pozostaje zgłoszenie się do gabinetów medycyny estetycznej i wykonanie tego zabiegu odpłatnie.

Lekarz ostrzega jednak, że botoks nie pomaga na sporadyczne, nawet silne bóle głowy.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.