Brak dostępu do psychoonkologów

Udostępnij:
Z raportu przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca oddział Szczecin wynika, że w ponad 60 procent chorych na raka płuca nie ma możliwości skorzystania z opieki lekarza psychoonkologa.
63,7 procent pacjentów badanych odpowiedziało, że nie miało możliwości skorzystania z opieki specjalisty zajmującego się wsparciem osób cierpiących na nowotwór płuca. 22,3 procent miało taką możliwość, ale z niej nie skorzystało, a tylko 14 procent respondentów powiedziało, że skorzystało z oferowanej pomocy.


Zdaniem Anny Żyłowskiej ze Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca oddział Szczecin pracę psychoonkologa z pacjentem możemy podzielić na kilka etapów:
1. Diagnoza. Rolą psychoonkologa jest udzielenie wsparcia pacjentom - szczególnie istotnego przed rozpoczęciem kuracji. Ważne jest również uświadomienie pacjentowi, że istniejące obecnie nowoczesne terapie pozwalają na dobre rokowania podczas przebiegu choroby.
2. Chemioterapia/Radioterapia. Dużym problemem wśród chorych jest obawa przed chemioterapią bądź radioterapią i ich objawami. Rolą psychoonkologa jest m.in. wytłumaczenie pacjentowi, iż zmiany te świadczą o jego walce z chorobą. Podczas rozmów o przebiegu leczenia, rodziny pacjentów zadają także pytania o możliwość wsparcia chorego oraz o terapie bez silnych efektów ubocznych.
3. Operacja. Obawa co do wyniku, stres, poczucie bezradności i braku wpływu na jej przebieg powodują, że psychoonkolog powinien towarzyszyć pacjentowi w okresie przygotowywania się do zabiegu. Psychoonkolog tłumaczy również bliskim osoby operowanej wszystkie zagadnienia związane z operacją oraz wyjaśnia, co mogą zrobić, aby wesprzeć osobę dotkniętą chorobą .
4. Zmiana terapii. Pomoc psychoonkologa jest niezbędna również podczas nagłej decyzji o zmianie skutecznie do tej pory działającej terapii.
Zmiana skutecznie działającego procesu leczenia zawsze łączy się z dużym obciążeniem dla pacjenta. Pacjent jest przestraszony, ma poczucie iż jego sukcesy w walce z chorobą ulegną zaprzepaszczeniu. – Anna Żyłowska, prezes Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca oddział w Szczecinie
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.