Brytyjski system ochrony zdrowia jest najlepszy, amerykański ciągnie się w ogonie

Udostępnij:
Według raportu Commonwealth Fund, amerykańskiej fundacji najlepszy system ochrony zdrowia jest brytyjski, a zaraz za nim szwajcarski. Amerykański próbuje nadrabiać zaległości, ale i tak ciągnie się w ogonie.
Amerykański system ochrony zdrowia jest najdroższy na świecie, wynika z raportu Fundacji Commonwealth Fund i raport podobnie jak jego poprzednie edycje wskazuje, że system amerykański niedorównuje systemom w innych krajach w wielu obszarach. Spośród 11 państw przedstawionych w raporcie ( Australia, Kanada, Francja, Niemcy, Holandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Szwecja, Szwajcaria i Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone, system amerykański plasuje się na końcu i tak było także w roku 2010, 2007, 2006 i 2004. To co niepokoi to to, że system amerykański nie nadąża nad osiąganiem lepszych wyników w porównaniu z innymi krajami i plasuje się na ostatnim miejscu pod względem dostępności, efektywności i równości. Jednocześnie najlepszy jest system brytyjski, a zaraz za nim szwajcarski.

Raport uwzględnia dane z 11 krajów. Przedstawia wyniki ankiety przeprowadzonej wśród pacjentów i lekarzy na temat doświadczeń opieki medycznej i sporządza ocenę różnorodnych obszarów opieki. Uwzględnia informacje na temat rezultatów opieki zebranych przez fundację, jak również ze Światowej Organizacji Zdrowia oraz OECD.

Największą różnicą miedzy Stanami Zjednoczonymi a innymi krajami uprzemysłowionymi jest brak w USA powszechnego systemu ubezpieczenia zdrowotnego. Inne kraje zapewniają dostępność do opieki medycznej poprzez uniwersalne systemy oraz mocniejsze związki między pacjentami a praktykami lekarskimi, które świadczą usługi jako „medyczne domy”. Affordable Care Act sprawia, że coraz więcej Amerykanów ma dostęp do świadczeń medycznych, ale dane w raporcie są sprzed wprowadzenia nowego prawa. Tak więc nie zaskakuje, że Stany Zjednoczone wypadają słabiej pod względem dostępu i równości w porównaniu z krajami z wyższym lub niższym dochodem.

Stany Zjednoczone również plasują się poza większością krajów pod względem rezultatów zdrowotnych, jakości i efektywności. Lekarze amerykańscy napotykają trudności w otrzymywaniu informacji na czas, w skoordynowanej opiece and radzeniu sobie ze stroną administracyjną. Inne kraje wprowadziły nowoczesne systemy informacji medycznej, ale amerykańscy lekarze i szpitale potrzebują znaczących zachęt finansowych , aby zaimplementować technologie informacyjne.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.