Centra urazowe dla dzieci jednak bez dostępu angiografii i radiologii interwencyjnej?

Udostępnij:
Wszystko na to wskazuje, bo resort zdrowia - w projekcie zmiany rozporządzenia, który w środę (3 sierpnia) trafił do konsultacji - zaproponował uchylenie obowiązku zapewnienia tego typu badań. - Zawsze istnieje możliwość przetransportowania dziecka specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego, w tym również drogą lotniczą, do ośrodka posiadającego pracownię angiografii - czytam w uzasadnieniu propozycji.
Propozycja dotyczy rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia z 25 stycznia bieżącego roku, które weszło w życie 1 czerwca. Dokument określa szczegółowe minimalne wymagania organizacyjne dla centrów, jeśli chodzi o wyposażenie diagnostyczne i techniczne, zasoby kadrowe, kryteria kwalifikacji dzieci i sposób postępowania z młodym pacjentem. Wśród wymagań, jakie określono dla centrum urazowego dla dzieci jest zapewnienie sprzętu i aparatury medycznej, umożliwiających całodobowe i niezwłoczne wykonywanie badań diagnostycznych: RTG; USG; USG - Doppler; echokardiografii; tomografii komputerowej; angiografii i radiologii interwencyjnej; diagnostyki laboratoryjnej, w tym mikrobiologicznej oraz rezonansu magnetycznego.

Ministerstwo proponuje jednak uchylić ten obowiązek.

- Przeprowadzona analiza wskazuje jednak, iż zgodnie z danymi za pierwsze półrocze 2016 roku spośród 12 szpitali pretendujących do roli centrum urazowego dla dzieci, cztery nie spełnia tego wymagania. Natomiast szpitale posiadające tego typu sprzęt wskazują, iż stopień jego wykorzystania jest bardzo niewielki. Praktycznie nie było potrzeby jego wykorzystania w czasie bezpośrednim po ciężkich urazach dla dzieci. Jednocześnie sprzęt ten jest bardzo drogi i nie jest zasadne jego posiadanie przy sporadycznym wykorzystywaniu. Ponadto, tylko ciągła praca personelu pracowni radiologii interwencyjnej będzie gwarantowała odpowiedni poziom udzielanych świadczeń. Wskazać również należy, iż w razie konieczności zaopatrzenia pacjenta urazowego dziecięcego drogą radiologii interwencyjnej, zawsze istnieje możliwość przetransportowania go specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego, w tym również drogą lotniczą, do ośrodka posiadającego pracownię angiografii i radiologii interwencyjnej. W związku z powyższym propozycja zmiany rozporządzenia dotyczy uchylenia obowiązku zapewnienia całodobowego i niezwłocznego dostępu do angiografii i radiologii interwencyjnej w centrach urazowych dla dzieci - czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.