Sławomir Kamiński/Agencja Wyborcza.pl

Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych zlikwidowane

Udostępnij:

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o CMKP. Nowela likwiduje Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych, włącza zadania tej instytucji do CMKP oraz zmienia sposób wybierania dyrektora. Środowisko medyczne protestuje uważając, że zmiana przepisów prowadzi do upolitycznienia i utraty autonomii przez uczelnię.

  • Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego zakłada przeniesienie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych do CMKP i zmianę sposobu wyboru jego dyrektora
  • Po zmianach kształceniem podyplomowym zawodów medycznych będzie się zajmować jeden podmiot
  • Uczelnia wyrażała na etapie prac nad nowelą sprzeciw wobec zapisów zmieniających sposób wyboru szefa Centrum uznając to za zagrożenie dla jej autonomii
  • Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland oceniło, że proponowane zmiany oznaczają podporządkowanie CMKP resortowi zdrowia, co doprowadzi do upolitycznienia organizacji

Nowela podpisana przez prezydenta likwiduje Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych i włącza zadania tej instytucji do CMKP. Nowe przepisy zakładają m.in., że ujednolicenie procesu przeprowadzenia państwowego egzaminu specjalizacyjnego dla pielęgniarek i położnych. Wypracowane zostaną jednolite kryteria egzaminowania dla wszystkich zawodów medycznych.

Zmienia się też sposób wybierania dyrektora CMKP. Ma on być powoływany przez ministra zdrowia w drodze konkursu na czteroletnią kadencję, a nie – jak dotąd – przez składające się z nauczycieli akademickich kolegium elektorów.

Na etapie prac rządowych nad przepisami sprzeciw wobec zapisów zmieniających sposób wyboru szefa Centrum zgłosiła sama uczelnia, uznając to za zagrożenie dla jej autonomii.

Podobne stanowisko przedstawiło także kilka organizacji, m.in. Stowarzyszenie Rezydentów OZZL. Konfederacja Lewiatan i Pracodawcy dla Zdrowia w liście do ministry zdrowia Izabeli Leszczyny zaapelowali o zaprzestanie prac nad tymi zapisami.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland oceniło, że proponowane zmiany oznaczają podporządkowanie CMKP resortowi zdrowia, a to „doprowadzi do upolitycznienia organizacji (...), co może mieć negatywne skutki związane z poziomem kształcenia podyplomowego".

Nowe rozwiązania mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

 Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.