Polityczny skok na CMKP? ►
Tagi: | Senat, Tomasz Grodzki, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, CMKP, Piotr Bromber, Jarosław Pinkas |
Senat przyjął nowelizację ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego – podczas sprawozdania z prac senackiej Komisji Zdrowia senator Tomasz Grodzki odpowiedział na pytanie, czy jest to polityczny skok na CMKP.
Za przyjęciem ustawy – z kilkudziesięcioma poprawkami legislacyjno-technicznymi rekomendowanymi przez senacką Komisję Zdrowia – opowiedziało się 63 z 90 głosujących senatorów. Przeciw było trzech, 24 wstrzymało się od głosu.
Z CKPPiP do CMKP
Jedną z najistotniejszych zmian w nowelizacji jest przeniesienie zadań Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych do Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
Co z dyrektorem CMKP?
Przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia nowelizacja zmienia też sposób wybierania dyrektora CMKP. Ma on być powoływany przez ministra zdrowia w drodze konkursu na czteroletnią kadencję, a nie – jak dotąd – przez składające się z nauczycieli akademickich kolegium elektorów.
Mówił o tym senator Tomasz Grodzki z Koalicji Obywatelskiej, odpowiadając na pytanie jednego z senatorów, czy jest to polityczny skok na CMKP.
Fragment posiedzenia poniżej – pod wideo dalsza część tekstu.
Wideo pochodzi ze strony internetowej: www.senat.pl/11Sen231.
Senator Grodzki zaprzeczył.
– Sporo byłych wiceministrów z Prawa i Sprawiedliwości „wylądowało” w CMKP. Nie wszyscy mają status akademicki i wiedzę medyczną – dodał senator sprawozdawca.
Kontekst polityczny
W branży mówi się – o czym informował „Rynek Zdrowia” – że chęć przejęcia władzy w CMKP może wynikać z tego, że w centrum pracują osoby związane z poprzednim rządem.
Przypomnjmy, są to byli wiceministrowie zdrowia – Piotr Bromber i Jarosław Pinkas.
Od kiedy zmiany?
Nowe rozwiązania mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. – z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.
Przeczytaj także: „W Senacie o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego”.