Co z finansowaniem centrów zdrowia psychicznego?
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia mówił o propozycji modyfikacji docelowego sposobu dotowania CZP. – Ta opiera się na finansowaniu populacji, która korzysta z placówki medycznej. Wiemy też, że ta metoda jest adekwatna do epidemiologii i że samo płacenie ryczałtowe bez oceny funkcjonowania takiego systemu się nie sprawdza – stwierdził Filip Nowak.
Ponad sześć lat temu rozpoczął się pilotaż psychiatrii środowiskowej, opartej na centrach zdrowia psychicznego – minister zdrowia Izabela Leszczyna przedłużyła go do połowy 2025 r. Obecnie realizuje go 117 centrów, które zapewniają opiekę ponad 50 proc. dorosłych mieszkańców Polski. CZP dostają zryczałtowaną stawkę za każdego mieszkańca dzielnicy, gminy lub powiatu zamieszkiwanego przez 75–150 tys. osób. Stawka to 151,48 zł za osobę rocznie.
– To, co przede wszystkim chcę powiedzieć, i co jest ważne dla pacjentów, to to, że centra zdrowia psychicznego będą funkcjonowały w 2025 r. i w latach kolejnych. Nie ma mowy o powrocie do zakładów zamkniętych – zapowiedziała szefowa resortu.
Jak będą finansowane?
Możliwości są dwie – ryczałt na pacjenta (jak w pilotażu do tej pory) lub opłata za usługę (fee-for-service).
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak rozmawiał o tym z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.
Czy fundusz jest za powrotem zapłaty za usługę, fee-for-service, zamiast ryczałtu na populację?
– Pilotaż CZP na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia realizowany jest już od sześciu lat. Zadaniem pilotażu jest przetestowanie określonych rozwiązań. NFZ ma zaś sprawdzić, czy jest to finansowo racjonalne, efektywne i jaka jest zgłaszalność oraz struktura pacjentów. Z naszej analizy wynika, że z niektórych CZP korzysta 2 proc. populacji, a w innych 6 proc. Ta dysproporcja jest duża i warto się zastanowić nad tym, skąd się wzięła – czy w danym województwie, czy na danym obszarze mieszkają sami zdrowi ludzie, czy może przyczyna leży gdzie indziej. A może placówka wybiera tylko takich pacjentów, którzy generują mniejsze koszty? Na jednej z konferencji środowiska psychiatrycznego, która odbyła się w październiku, przedstawiliśmy kilka wstępnych propozycji modyfikacji docelowego sposobu finansowania centrów – mówił prezes NFZ w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.
O co chodzi?
– O tę, na której najbardziej skupiła się opinia publiczna – modyfikacja opiera się na finansowaniu populacji, która korzysta z placówki medycznej. Wiemy też, że ta metoda jest adekwatna do epidemiologii. Wiemy, że samo płacenie ryczałtowe bez oceny funkcjonowania takiego systemu się nie sprawdza. Jaki będzie ostateczny kształt CZP jako świadczenia gwarantowanego? Nad tym pracuje specjalny zespół, powołany na początku grudnia przez minister zdrowia, we współpracy z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia, NFZ i środowiska – stwierdził Filip Nowak.
Przeczytaj także: „Czego boi się Andrzej Cechnicki?”, „Pilotaż centrów zdrowia psychicznego przedłużony” i „Kto zajmie się CZP?”.