123RF

Co z poradą położnej?

Udostępnij:

Możliwość rozliczenia porady położnej jest jedynie teoretyczna. Dlaczego do tej pory nie została wyceniona, czy w końcu zostanie i kiedy?

Pytanie
Posłanka i posłowie Konfederacji Karina Bosak, Michał Wawer, Krzysztof Mulawa i Krzysztof Szymański w interpelacji pytają o poradę położnej.

– Możliwość jej rozliczenia jest jedynie teoretyczna. Została opisana w przepisach rozporządzenia ministra zdrowia z 8 lipca 2020. r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, ale do tej pory jej nie wyceniono – zwracają uwagę politycy, dodając, że porada położnej pozwala na profesjonalną opiekę nad kobietami.

– Dlaczego porada położnej do tej pory nie została wyceniona? – pytają.

Odpowiedź

– Przepisy regulują finansowanie świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej i wprost wskazują, że skatalogowany zakres świadczeń porady położnej jest już finansowany w stawce kapitacyjnej, będąc w zakresie zadań członków zespołu POZ określonych przez ministra zdrowia – przypomina wiceminister Jerzy Szafranowicz, odpowiadając na interpelację.

Szafranowicz twierdzi, że wyodrębnienie porady położnej ze stawki kapitacyjnej na zasadach ogólnych, bez jednoczesnego obniżenia wskazanej stawki kapitacyjnej, skutkowałoby dublowaniem płatności za wykonywanie czynności położnej w zakresie określonych zadań już opłacanych stawką kapitacyjną.

– Konieczna byłaby weryfikacja zakresu świadczeń dotychczas finansowanych stawką kapitacyjną określoną dla świadczeń położnej POZ, z uwzględnieniem zakresu świadczeń położnej finansowanych poza stawką kapitacyjną w systemie fee for service – uzasadnia.

Odpowiedź Jerzego Szafranowicza poniżej.



Przeczytaj także: „Krystyna Ptok: Nie mamy z kim rozmawiać…”, „Powiązali płace z kwalifikacjami” i „Tabletka «dzień po» od położnej”.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.