Codziennie dwóch Polaków dowiaduje się, że jest zarażonych HIV

Udostępnij:
W tym roku mija 25 lat od wykrycia w Polsce pierwszych przypadków zachorowań.- Od tego czasu nasza wiedza o HIV/AIDS i tolerancja wobec chorych zmieniła się diametralnie - podkreśla ks. Arkadiusz Nowak, prezes Instytutu Praw Pacjenta. - Jednak większa świadomość uśpiła naszą czujność i dlatego ponad 20 tys. Polaków może nie wiedzieć, że jest zakażonych wirusem HIV.
Od początku tej epidemii do końca czerwca 2010 r. w naszym kraju zarejestrowano 12 985 osób zakażonych HIV, 2372 zachorowań na AIDS (zespół nabytego niedoboru odporności), z czego 1018 chorych zmarło. W Polsce odnotowuje się rocznie 600-800 nowych zakażeń HIV (w 2009 r. 689 przypadków). Oznacza to, że każdego dnia 2-3 osoby dowiadują się, że są zakażone.

Zdaniem ekspertów, sytuacja epidemiologiczna w Polsce jest stabilna. Według Marzec-Bogusławskiej, ma to związek z tym, że Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie terapia antyretrowirusowa jest bezpłatna.
- Szybki, bo bez kolejek dostęp do bezpłatnej terapii jest niewątpliwie naszym sukcesem, jednak ciągle brakuje przedmiotu dotyczącego seksualności człowieka i zagrożeń z nią związanych - mówi ks. Nowak.
- Także działalność punktów konsultacyjnych, gdzie można zrobić bezpłatne testy, nie działają najlepiej - dodaje prof. Zbigniew Izdebski, seksuolog. - Ciągle, niestety, pacjent odbierający wyniki nie ma szans na rozmowę z psychologiem. A powinien, nawet jeśli jego wynik jest ujemny, bo tylko w ten sposób możemy spróbować wpłynąć na jego zachowania seksualne.

Wiceminister zdrowia Adam Fronczak podkreślił, że ostatnich czterech latach resort dwukrotnie zwiększył nakłady na terapię antyretrowirusową – z 95 mln w 2007 r. do 196 mln w 2010 r. Obecnie terapią objętych jest 4820 pacjentów, z czego 135 dzieci. Roczny koszt leczenia jednej osoby wynosi 40 tys. złotych.

Jak stwierdziła Marzec-Bogusławska, spadku zakażeń HIV w Polsce nie można jednak przypisać zmianom postaw ludzi wobec ryzyka infekcji HIV. Z przedstawionych przez nią danych wynika, że zakażenia wirusem dotyczą głównie osób młodych i przynajmniej w 88 proc. są związane z kontaktami seksualnymi, z czego aż 29 proc. dotyczy osób heteroseksualnych bez narkomanii dożylnej (44 proc. to osoby homoseksualne, a 6,5 proc. biseksualne). Pozostałe 12 proc. stanowią osoby stosujące dożylnie narkotyki

Przedstawiciele Krajowego Centrum ds. AIDS poinformowali o swojej nowej kampanii pt. „Wiedza ratuje życie", której celem jest promowanie testów w kierunku HIV. Można je wykonywać bezpłatnie i anonimowo w punktach konsultacyjno-diagnostycznych na terenie całego kraju.

Podczas dwudniowej konferencji zorganizowanej w Warszawie z okazji obchodzonego 1 grudnia Światowego Dnia AIDS ponad 400 uczestników (lekarzy, działaczy organizacji pozarządowych, przedstawicieli samorządów) spróbuje odpowiedzieć na pytanie jak w Polsce żyje się osobie chorej na HIV.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.