Cukrzyca niszczy wzrok

Udostępnij:
Koalicja na rzecz Walki z Cukrzycą kontynuuje ogłoszoną w ubiegłym roku cykliczną kampanię edukacyjną „Listopad miesiącem walki z cukrzycą” w ramach której chce zainspirować do poświęcenia cukrzycy większej uwagi właśnie w miesiącu listopadzie. W tym roku szczególną uwagę zwraca na okulistyczne powikłania cukrzycy, z których najpowszechniejsze to DME (cukrzycowy obrzęk plamki).
Złożoność cukrzycy wymaga interdyscyplinarnego podejścia w profilaktyce, leczeniu oraz efektywnej prewencji powikłań tej choroby. Cukrzyca bowiem to nie tylko kontrola poziomu cukru we krwi, lecz również konieczność regularnych kontroli u lekarzy wielu specjalności. Choroba ta wiąże się bowiem często z wieloma groźnymi powikłaniami.

Cukrzyca jest jedną z głównych przyczyn zawałów serca, pierwsza przyczyną ślepoty wśród osób aktywnych zawodowo, podstawową przyczyną (niezwiązanych z urazem) amputacji kończyn dolnych oraz najczęstszą przyczyną schyłkowej niewydolność nerek.

Retinopatia cukrzycowa - uszkodzenie siatkówki oka, które towarzyszy cukrzycy - jest odpowiedzialna za blisko 5% spośród 39 milionów przypadków ślepoty na świecie , a ryzyko wtórnej utraty wzroku u chorych na cukrzycę jest ponad 25-krotnie wyższe niż w populacji osób zdrowych .

Niestety świadomość diabetyków na temat powyższych powikłań, w tym utraty wzroku, jest nadal bardzo niska. A to właśnie nieleczona lub niekontrolowana odpowiednio cukrzyca jest najczęstszą przyczyną nieodwracalnej ślepoty wśród osób aktywnych zawodowo.

Po 15 latach choroby około 2% pacjentów mających cukrzycę będzie niewidomych, a u ok. 10% rozwinie się ciężkie uszkodzenie wzroku. Jednak już o 20 latach u więcej niż 75% pacjentów rozwinie się któraś z form retinopatii cukrzycowej . Najpoważniejszym powikłaniem retinopatii jest cukrzycowy obrzęk plamki (DME), który stanowi najczęstszą przyczynę trwałego i głębokiego upośledzenia wzroku w przebiegu cukrzycy.


Na stronie kampanii www.nie-cukrzycy.pl, będzie można znaleźć nie tylko wiele informacji dotyczących cukrzycy, ale także w specjalnej sekcji dowiedzieć się więcej o powikłaniach okulistycznych.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.