Czy Polska jest gotowa na starzenie się społeczeństwa?

Udostępnij:
Za 20 lat co czwarty Polak ukończy 65 lat, w 2050 roku - już co trzeci. Wiele osób mówi o mądrej polityce senioralnej, ale czy rzeczywiście ją realizujemy? Czy Polska jest gotowa na tak wielką zmianę demograficzną?
Problem starzejących się społeczeństw dotyka całą Europę. I Europa odpowiada na to wyzwanie różnymi sposobami. W systemie skandynawskim finansowanie polityki senioralnej odbywa się z podatków, w Niemczech z ubezpieczenia pielęgnacyjnego obejmującego wszystkich obywateli. Jak sytuacja wygląda w Polsce?

Jak wskazują eksperci w naszym kraju polityka senioralna nie jest ani spójna, ani dokończona. Problem z nią mają sami decydenci. Lokalne strategie zapisane w dokumentach gmin, powiatów czy regionów często przypominają wypis problemów uniwersalnych, oderwanych od kontekstów lokalnych - pisze Fundacja Zaczyn w wydawanym od 2015 roku magazynie Polityka Senioralna, cytowana przez Onet.

Eksperci wskazują jeszcze na mylne utożsamianie polityki senioralnej jedynie z zagwarantowaniem opieki medycznej, rozproszoną odpowiedzialność za jej prowadzenie i niskie finansowanie.

Ale i Polska już zauważyła problem. W Sejmie mamy komisję polityki senioralnej, w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej działa departament polityki senioralnej. W 2013 roku Rada Ministrów przyjęła "Założenia długofalowej polityki senioralnej na lata 2014-2020". Działa kilka programów aktywizujących seniorów - w ramach programu Senior-WIGOR powstają dzienne domy, w których aktywnie czas mogą spędzać osoby w wieku 60+, jest program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych, działa sieć Uniwersytetów Trzeciego Wieku, swoje pomysły mają samorządy - wylicza Onet.

Dobre pomysły mają być kontynuowane przez obecną ekipę, ale polityka senioralna musi nabrać większego znaczenia - uważa obecna minister pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.