Archiwum

Czy, jak i ile warto inwestować, by zdobyć tańszą energię

Udostępnij:
Inwestycja dotycząca montażu paneli fotowoltaicznych w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu stała się pretekstem do sejmikowej dyskusji o zwiększających się cenach energii elektrycznej i sposobach na przeciwdziałanie temu problemowi. Co z niej wyniknęło?
Artykuł Artura Boińskiego z „Monitora Wielkopolskiego”:
O tym, czy, jak i ile warto inwestować, by zdobyć tańszą energię, rozmawiano podczas zdalnego posiedzenia Komisji Budżetowej, które odbyło się 24 czerwca, a także trzy dni później – w trakcie stacjonarnej sesji sejmiku. Radni opiniowali propozycje zmian w tegorocznym budżecie województwa, a szczególnie zainteresowała ich kwestia zwiększenia – o ponad 900 tys. zł, w związku z wyższymi cenami ofert przetargowych – wydatków na inwestycję fotowoltaiczną w poznańskim szpitalu. Zastanawiano się nad parametrami technicznymi tego przedsięwzięcia i jego planowanymi kosztami. Szef klubu PiS Zbigniew Czerwiński argumentował, że instalacje o podobnej mocy można zbudować nawet kilkukrotnie taniej. Z kolei Paulina Stochniałek z zarządu województwa wyjaśniała, że inwestycja przy ulicy Lutyckiej tyle kosztuje ze względu na zastosowanie paneli na różnych powierzchniach, a także uwzględnienie budowy magazynu energii.

Radni PiS mówili o niegospodarności, postulując rezygnację z przyznania dodatkowych środków i przesunięcie ich do rezerwy. Przedstawiciele zarządu województwa wskazywali na konieczność szybkiego podjęcia tej inwestycji ze względu na kilkukrotny w ostatnim czasie wzrost cen energii, które musi płacić lecznica. Jako właściciel samorząd nie może na przykład dopłacić do rachunków jednostki, ale może zainwestować w rozwiązania, które pozwolą jej zaoszczędzić. Większość radnych – głosując wcześniej w stosunku 10:24 przeciw poprawce PiS – ostatecznie postanowiła przyznać szpitalowi dodatkowe pieniądze.

Opisany przypadek stał się okazją do szerszej dyskusji o sposobach radzenia sobie z wysokimi cenami prądu.

Na przykład radny Przemysław Ajchler z PO podsunął pomysł budowy przez województwo (lub stworzoną przez nie spółdzielnię energetyczną) dużej farmy fotowoltaicznej, która zaopatrywałaby w prąd wiele podległych samorządowi instytucji.

Artykuł opublikowano w „Monitorze Wielkopolskim” 7/2022.

Przeczytaj także: „Dojrzała pierwsza młodość szpitala”.

 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.