Czy to koniec marzeń o 6,8 proc. PKB na ochronę zdrowia?

Udostępnij:
Sejmowa Komisja Zdrowia opowiedziała się w środę za odrzuceniem projektów zakładających zwiększenie nakładów na służbę zdrowia, to jest przygotowanego przez PO ("z dojściem" do 6 proc. PKB w 2021 roku) oraz obywatelskiego (6,8 proc. w roku 2021).
Na posiedzeniu komisji odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz rozpatrzenie obywatelskiego projektu nowelizacji tejże ustawy.

Jednak w zasadzie losy obu projektów były przesądzone już wcześniej. Projekty złożono w trakcie trwającej akcji opt-out, zorganizowanej przez Porozumienie Rezydentów. Nacisk rezydentów przyniósł swoje skutek. Zawarto kompromis w sprawie podnoszenia nakładów do 6 proc. PKB w szybszym, niż wcześniej zakładał rząd, ale wolniejszym niż przewidywały projektu zarówno obywatelski, jak przedłożony przez PO.

Nie jest to jednak koniec dyskusji nad tempem wzrostu nakładów. - Zgonie z porozumieniem z rezydentami minister zdrowia ma maksymalnie w terminie trzech miesięcy przedłożyć Radzie Ministrów projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który zagwarantuje ten wzrost finansowania – pisze "Forsal.pl".

Wtedy dyskusja wróci. Zwłaszcza, że porozumienie ministra z rezydentami jest mocno kontestowane w środowisku zarówno lekarzy, jak i innych zawodów medycznych.

Czytaj też: "Hamankiewicz ostro o porozumieniu minister-rezydenci" i
"Koniec jednego protestu, czyli początek… kilku nowych"
.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.