Dessoulavy-Gładysz: Podważanie wartości klinicznej naszych innowacyjnych terapii jest krzywdzące

Udostępnij:
- Nasze innowacyjne terapie objęte finansowaniem z budżetu NFZ stanowią ważne, niejednokrotnie jedyne opcje terapeutyczne wydłużające przeżycie tysięcy pacjentów zmagających się z poważnymi chorobami onkologicznymi, hematoonkologicznymi i autoimmunologicznymi - przyznała Izabella Dessoulavy-Gładysz z Roche Polska. Odniosła się w tej sposób do naszych publikacji dotyczących środków przeznaczanych na programy lekowe.
- Z terapii trastuzumabem, rytuksymabem oraz pertuzumabem w ramach programów lekowych w 2017 roku skorzystało blisko 10 tysięcy pacjentów w Polsce, a wartość kliniczna tych trzech innowacyjnych leków jest niezaprzeczalna. Dowodzą tego liczne badania naukowe, doświadczenia z praktyki klinicznej i przede wszystkim – poprawa sytuacji milionów pacjentów onkologicznych i reumatologicznych leczonych trastuzumabem, pertuzumabem czy rytuksymabem na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat na całym świecie - powiedziała Izabella Dessoulavy-Gładysz, Patient Outreach and External Communications Manager i dodała: - W 2017 roku rytuksymab otrzymał status terapii przełomowej FDA w leczeniu pęcherzycy zwykłej. Wprowadzenie do praktyki klinicznej trastuzumabu, a następnie pertuzumabu – spektakularnie poprawiło efekty leczenia kobiet z agresywnym HER2 - dodatnim rakiem piersi, wydłużając przeżycie z chorobą zaawansowaną do blisko pięciu lat.

- W Polsce dostęp do innowacyjnych terapii Roche ograniczony jest zapisami programów lekowych. Pacjent, aby móc otrzymać właściwe leczenie, musi spełnić restrykcyjne kryteria włączenia do programu lekowego. Niespełnienie kryteriów skutkuje również wyłączeniem z programu. Warunki te istotnie zawężają populacje pacjentów, którzy mogliby skorzystać z leczenia – zgodnie ze wskazaniami rejestracyjnymi, a także w porównaniu z praktyką kliniczną innych krajów na świecie - przyznała Dessoulavy-Gładysz i podsumowała: - Podważanie wartości klinicznej innowacyjnych terapii w dyskusji o racjonalizacji kosztów leczenia jest w naszej opinii krzywdzące przede wszystkim z uwagi na dobro chorych walczących o życie i korzystających z tych terapii.

Przeczytaj także: "Przyglądamy się preparatom o najwyższej kwocie refundacji" i "Borkowski: Leki objęte najwyższym poziomem refundacji są dobre, ale...".
 
© 2025 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.