Diabetolodzy o nowelizacji listy leków refundowanych

Udostępnij:
Stanowisko Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego w sprawie listy leków refundowanych z dn. 1 marca 2012 r.
Ministerstwo Zdrowia zgodnie z zapowiedziami ogłosiło nową listę leków refundowanych. Poprzednia jej wersja, obowiązująca od 1 stycznia br. stała się dla chorych na cukrzycę źródłem wielu problemów i niepokoju. Nie zostały wówczas na niej umieszczone paski do glukometrów stosowanych przez znaczną większość pacjentów. Znaczący wzrost cen analogów szybkodziałających i insulinowych mieszanek analogowych spowodował bardzo poważny wzrost kosztów leczenia cukrzycy, zwłaszcza cukrzycy typu 1. Na listach nadal nie znalazły się analogi długodziałające, obiecane chorym przez min. E. Kopacz jeszcze w 2010 r. Pierwszy preparatów z grupy leków inkretynowych, obecny w listopadowej propozycji listy, w ostatecznej jej wersji obowiązującej od 1 stycznia już się nie pojawił. Zaistniała w styczniu sytuacja spowodowała wielkie protesty pacjentów i lekarzy, gdyż decyzje MZ cofnęły opiekę diabetologiczną o ponad 10 lat: drogie insuliny analogowe, niedostępna dla wielu chorych samokontrola glikemii, a to wszystko w atmosferze lekceważenia głosu pacjentów i opinii środowisk lekarskich, zupełnie niegodne demokratycznie wybranego rządu.

Przygotowując nową edycję listy MZ naprawiło swój najbardziej poważny błąd – na listy wróciły paski do niemal wszystkich glukometrów dostępnych w Polsce. Ale nadal nieobecne są na niej analogi długodziałające, chociaż nie ma żadnych przesłanek merytorycznych i finansowych – z punktu widzenia budżetu państwa – aby ich nie refundować. Nie ma na najnowszej liście także żadnego nowoczesnego leku przeciwcukrzycowego – leku inkretynowego. Ten fakt jest szczególnie rozczarowujący, gdyż w swoich wypowiedziach obecny minister zdrowia, dr Bartosz Arłukowicz wielokrotnie podkreślał, że pieniądze zaoszczędzone (ponad 1 miliard złotych) dzięki wprowadzeniu nowych zasad refundacji pozwolą refundować nowoczesne terapie. Najwyraźniej jednak nie miał wtedy na myśli chorych na cukrzycę… W praktyce zatem nowa lista refundacyjna oznacza powrót do stanu z grudnia ub. r., gdy refundacją objęte były te same leki i elementy lecznicze jak i obecnie, z tą różnicą, że obecnie są one znacznie droższe.

Polskie Towarzystwo Diabetologiczne niezmiennie apeluje i domaga się uwzględnienia w planach refundacyjnych potrzeb osób chorujących na cukrzycę. Ciągłe niedostrzeganie problemów związanych z chorobą dotycząca ponad 2,5 mln Polaków stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia publicznego w naszym kraju. Liczymy, że mając możliwość korygowania listy leków refundacyjnych co 2 miesiące władze MZ wreszcie podejmą (np. w maju br.) decyzje, których owocem będzie poprawa sytuacji chorych na cukrzycę w Polsce.

w imieniu Zarządu Głównego
prof. nadzw. dr hab. med. Leszek Czupryniak
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.