Do końca lutego jest jeszcze możliwość dołączenia do grupy polskich ośrodków biorących udział w rejestrze niewydolności serca.

Udostępnij:
Projekt jest realizowany w 26 krajach z inicjatywy Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Badanie polega na opisie wyników przeprowadzonych badań oraz zakresu leczenia u pacjentów przyjętych w wybranym jednym dniu tygodnia na przestrzeni 5 najbliższych miesięcy. Kryteria kwalifikacji obejmują przewlekłą oraz ostrą niewydolność serca w dowolnym stadium choroby. Ważny jest udział zarówno ośrodków ambulatoryjnych jak i szpitalnych. Szczególnie istotny jest udział oddziałów nie wyposażonych w pracownię hemodynamiki.

Rejestr nie wymaga zmiany protokołu rutynowych procedur stosowanych w ośrodkach stanowiąc możliwie dokładną rejestrację zakresu wykonywanej diagnostyki z jej wynikami oraz stosowanego leczenia.

Uzupełnieniem opisu diagnostyki i terapii jest ocena występowania zasadniczych powikłań po 12-miesiącach. Można ją przeprowadzić w trakcie obecności pacjenta u macierzystym ośrodku, wizyty w innym ośrodku zdrowia lub telefonicznie. .

Jak mówi koordynator polskiego wersji rejestru prof. Jarosław Drożdż z Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi - Do dzisiaj włączono już 37 pacjentów z 15 polskich ośrodków. Bardzo gorąco zachęcam do udziału w rejestrze. Szczególnie ważna jest obecność mniejszych ośrodków ambulatoryjnych i szpitalnych.

Wyniki rejestru będą ogłoszone na Kongresie ESC w 2012 roku (dane wstępne) oraz w 2013 roku (dane pełne). Zostaną też ogłoszone drukiem z listą wszystkich ośrodków i nazwisk lekarzy biorących udział w badaniu.

Wszystkie dane polskich pacjentów będą dostępne dla uczestników rejestru dla celów kolejnych publikacji naukowych.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.