Dobra wiadomość. Polacy są coraz bardziej świadomi czerniaka

Udostępnij:
Dziś, 12 maja br. rozpoczęła się III edycja Tygodnia Świadomości Czerniaka pod hasłem „Znamię! Znam je?”. Do Centrum Onkologii – Instytutu w Warszawie zgłasza się coraz więcej pacjentów z wczesnym, czyli niezaawansowanym czerniakiem. Szacuję, że jest to o 100 proc. więcej pacjentów niż przed rokiem – informuje prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
Organizatorem Tygodnia Świadomości Czerniaka jest Akademia Czerniaka.
Jak zauważa prof. Rutkowski, który jest przewodniczącym Rady Naukowej Akademii Czerniaka, chorzy zgłaszający się z czerniakiem in situ, czyli w jego najwcześniejszym stadium, mają właściwie 100 proc. szans na wyleczenie.
– Dodatkowo Centrum Onkologii – Instytut w Warszawie w najbliższym czasie planuje poszerzyć działalność Poradni Profilaktyki Nowotworów Skóry, która będzie mogła przyjmować jeszcze więcej pacjentów. Dostępność do leczenia, szybka diagnoza i świadomość społeczna to najlepsza ochrona życia – dodaje prof. Rutkowski.
Czerniak jest najbardziej agresywnym nowotworem skóry i jednym z najbardziej agresywnych nowotworów w ogóle. W Polsce rejestruje się rocznie ponad 2500 nowych zachorowań na czerniaka. Szacuje się, że liczba zachorowań na czerniaka w Polsce podwaja się co 10 lat.
– Tendencja wzrostowa wynika ze zmiany zachowań Polaków, którzy nadmiernie się opalają, a co gorsze korzystają z solariów, które są szczególnie niebezpieczne dla osób w młodym wieku – dodaje prof. Rutkowski. Ostatnie wyniki badań, zaprezentowane na łamach magazynu „Nature”, potwierdzają, że promieniowanie UV jest głównym czynnikiem odpowiadającym za powstawanie przerzutów czerniaka do odległych narządów.
– Dlatego Akademia Czerniaka podjęła działania na rzecz prawnego ograniczenia korzystania z solariów przez dzieci i młodzież. Dodatkowo zaproponowała Ministerstwu Zdrowia, aby w ramach polskiego Cancer Planu – Strategii Walki z Rakiem, położyć nacisk na edukację w zakresie wykrywania raka skóry i szkodliwości promieniowania UV – informuje prof. Rutkowski.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.