Doktorat honoris causa dla prof. Alicji Chybickiej

Udostępnij:
Prof. Alicja Chybicka, kierownik Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, senator otrzymała doktorat honoris causa Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.
„Była to piękna uroczystość. Jestem szczęśliwa, jest to dla mnie fantastyczne przeżycie. Jestem też dumna, albowiem jest to najwyższa godność, jaką naukowiec może otrzymać” – powiedziała senator Chybicka.

Alicja Chybicka w roku 1980 uzyskała specjalizację pierwszego, a następnie drugiego stopnia z pediatrii oraz onkologii i hematologii dziecięcej, a także specjalizację z zakresu transplantologii klinicznej, immunologii klinicznej oraz opieki paliatywnej dziecięcej. Tytuł doktora nauk medycznych otrzymała w 1979 r. za pracę pt. „Zachowanie się markerów powierzchniowych limfocytów i limfoblastów w przebiegu ostrej białaczki limfoblastycznej”. Habilitowała się w 1995 r. na podstawie rozprawy „Badanie cytokin i wykorzystanie ich właściwości biologicznych w leczeniu nowotworów u dzieci”. Za habilitację otrzymała nagrodę ministra zdrowia I stopnia. Tytuł profesora w dziedzinie nauk medycznych otrzymała w 1999 r. W 2000 r. została kierownikiem Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu. W 2007 r. została członkinią Polskiej Akademii Nauk, rady Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”. Od 2012 r. jest członkinią rady programowej Fundacji „Mam Marzenie”.

Zainteresowania naukowe prof. Alicji Chybickiej koncentrują się na hematologii, onkologii, przeszczepianiu komórek macierzystych układu krwiotwórczego, opiece paliatywnej i immunologii nowotworów wieku dziecięcego. Jest jednym z autorów wprowadzenia w latach 70. do praktyki pediatrycznej badań subpopulacji limfocytów, a w latach 90. badań cytokin i cząstek adhezyjnych oraz ich klinicznego wykorzystania u dzieci ze schorzeniami nowotworowymi. Od 1989 r. jest współodpowiedzialna za opracowanie wyników terapii oraz nowych protokołów leczenia i wznowy ostrej białaczki limfoblastycznej u dzieci leczonych w siedmiu polskich ośrodkach skupionych w Polskiej Grupie ds. Leczenia Białaczek i Chłoniaków. W dorobku naukowym prof. Chybickiej jest ponad 500 publikacji z zakresu pediatrii, hematologii i onkologii dziecięcej, transplantacji komórek macierzystych, terapii genowej.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.