Dostęp do stacji dializ. Logika decyzji o lokalizacji stacji dializ

Udostępnij:
Stacja Dializ w Mińsku została wybudowana i wyposażona, aby świadczyć mieszkańcom miasta i okolić z zakresu dializ, czyli zabiegów ratujących życie. Niestety, nie ciągle nie otrzymała kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Powiat miński jest jednym z największych powiatów w Polsce, a mimo to posiada ani jednej stacji dializ. Mieszkańcy regionu dializowani są w ościennych powiatach: głównie w stacji w Otwocku i Siedlcach. Na zabiegi dojeżdżają wspólnym transportem na trzecią zmianę (17.00-23.00). Rozumiejąc potrzeby mieszkańców w sierpniu 2009 roku Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Mińsku przeprowadził przetarg nieograniczony na: „Dzierżawę powierzchni przeznaczonej pod budowę Stacji Dializ przy SPZOZ Mińsk Mazowiecki”. Przetarg obył się na podstawie uchwały Zarządu Powiatu Mińskiego nr 362/08 z 1.12.2008. Powstanie stacji pozytywnie zaopiniowała pani prof. Magdalena Durlik w Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, wojewódzki konsultant w dziedzinie nefrologii.

Stacja gotowa była już we wrześniu 2010 roku, przeszła pomyślnie wszystkie odbiory sanitarne, techniczne i budowlane i czekała na formalny wpis do rejestru Zakładów Opieki Zdrowotnej Wojewody. Ponieważ była to tylko formalność, ośrodek stanął do konkursu NFZ na świadczenia dializacyjne, ale niestety NFZ odrzucił ofertę ze względu na brak wpisu do RZOZ. Wpis otrzymaliśmy 2 tygodnie później, odwołania nie przyniosły skutku.

Przez cały rok 2011 usilnie prowadziliśmy działania na rzecz uzyskania kontraktu z NFZ, jednak także w tym roku Fundusz zdecydował za pacjentów. NFZ ogłosił wprawdzie konkurs na dializoterapię, ale po raz pierwszy od wielu lat nie był to konkurs dla całego województwa, a więc nie mogli w nim wziąć udziału wszyscy chętni świadczeniodawcy. Konkurs ogłoszony był tylko dla konkretnych powiatów – wśród nich nie było Mińska. Obecny konkurs przeprowadzany był na zwarcie umów kilkuletnich do 2016. Istnieje obawa, że w związku z tym, stacja dializ w Mińsku będzie musiała czekać 5 lat na następne kontraktowanie.

Na wszystkie nasze wystąpienia w sprawie kontraktu NFZ konsekwentnie odmawia tłumacząc się brakiem środków finansowych. Argumenty o tym, że nowa stacja nie wymaga nowych środków a jedynie przesunięcia ich pomiędzy ośrodkami (pacjenci ci przecież są już objęci programem dializ, chodzi tylko o inne miejsce wykonywania świadczeń) nie są dla NFZ przekonywujące. Nasza firma prowadzi kilka ośrodków w województwie mazowieckim, zaproponowaliśmy więc zmniejszenie kontraktu w naszej stacji w Otwocku na rzecz Mińska Mazowieckiego, ale także to rozwiązanie nie zostało zaakceptowane przez dyrekcję NFZ.

Rozumiemy rozgoryczenie pacjentów i ich niezadowolenie. Wiemy, że dla ciężko chorych pacjentów dojeżdżanie na dializy 3 razy w tygodniu jest dużym obciążeniem zarówno psychicznym, jak i fizycznym. A jeżeli zupełnie niepotrzebnie muszą dojeżdżać do ośrodków w innych powiatach, mając w swoim mieście nową stację dializ, ich frustracja jest tym bardziej usprawiedliwiona. Z naszej strony możemy zapewnić, że będziemy nadal dążyć do uruchomienia ośrodka dializ w Mińsku, ale w obecnej sytuacji mamy wrażenie, że nasze możliwości wyczerpały się.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.