123RF

Dyrektorskie troski

Udostępnij:

Przedstawiciel dyrektorów szpitali stwierdził, że większość pieniędzy, jakimi dysponują zarządzający są wydawane na podwyżki dla personelu.

6 sierpnia zarząd Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych spotkał się z minister zdrowia Izabelą Leszczyną, wiceministrem Jerzym Szafranowiczem, prezesem Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji Danielem Rutkowskim i wiceprezesem Narodowego Funduszu Zdrowia Jakubem Szulcem.

Po rozmowach na stronie internetowej OZPSP opublikowano krótkie podsumowanie – poinformowano, że mówiono między innymi o problemach z wypłatami wynikającymi z ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

– Większość pieniędzy, jakimi dysponują dyrektorzy szpitali są wydawane na podwyżki dla personelu – skomentował prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych Waldemar Malinowski.

Nie tylko prezes Malinowski
To nie pierwszy raz, kiedy przedstawiciel szpitali, skarży się na podwyżki.

2 sierpnia Polska Federacja Szpitali opublikowała wyniki sondy, w której wzięło udział sto lecznic z różnych poziomów systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (małe, duże, te działające w modelu małe i duże, jak i działające w modelu samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, samorządowych lub prywatnych spółek prawa handlowego), w tym trzy podmioty pozasieciowe, mające podpisane kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Wyliczono, że 77 proc. z nich zgłasza problemy z wypłatą podwyżek wynikających z ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, a 57 proc. ma kłopoty z finansami.

Już w lutym…
W lutym 2024 r. pisaliśmy, że zwiększające się minimalne wynagrodzenie w ochronie zdrowia to gigantyczne pieniądze, a rok do roku zwiększa się udział wydatków na wypłaty pracowników.

– W skumulowanym wzroście nakładów na zdrowie między 2018 r. a 2024 r., który wyniósł ponad 100 mld zł, 69,4 mld zł zostało przeznaczone na pensje – wyliczyliśmy.

Przeczytaj także: „Szpitalom może zabraknąć około 15 mld zł”, „Nieopłacalne i niezamykalne”, „Nowy zarząd OZPSP” i „Czekając na miliardy”.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.