Epidemia raka

Udostępnij:
Dłuższe życie zwiększa ekspozycję na czynniki rakotwórcze - mówił prof. Witold Zatoński podczas konferencji prezentującej raport "Nowotwory złośliwe w Polsce w 2009 roku". Wraz ze wzrostem średniej życia Polki i Polaka czeka nas wzrost liczby zachorowań na raka.
W roku 2009 odnotowano ponad 138 tys. nowych zachorowań (ciągły wzrost ich liczby wynika między innymi z poprawy jakości i kompletności rejestracji). Wciąż jednak nie są odnotowywane wszystkie przypadki, dlatego specjaliści szacują, że w rzeczywistości mogło zachorować 156 tys. osób.

–Przewidujemy znaczny wzrost liczby nowotworów w Polsce – mówi Joanna Didkowska z Centrum Onkologii - Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie. -Obecną, niską jak na Europę zapadalność zawdzięczamy temu, że ciągle mamy stosunkowo młode społeczeństwo. Ale to się zmieni. A wraz ze starzeniem się społeczeństwa lawinowo wzrośnie liczba nowotworów – dodawała. W ocenie fachowców: powinniśmy już dziś budować infrastrukturę i szkolić fachowców. –To potrwa lata, gdy dziś zaczniemy, zdążymy. Gdy będziemy zwlekać, nie. I wtedy nie pomoże żadna diagnostyka. Bo znajdziemy się w sytuacji, gdy diagnozować będziemy dobrze, ale leczyć nie będzie komu i gdzie – mówiła Anna Kieszkowska - Grudny, dyrektor ECZ (Europejskiego Centrum Zdrowia) w Otwocku.

Podstawowym wskaźnikiem epidemiologicznym w wypadku chorób nowotworowych jest liczba nowych zachorowań rocznie. W odniesieniu do raka szyjki macicy w ostatnich kilku latach w Polsce jest to 16–17 przypadków na 100 tys. kobiet. Dość znaczne różnice występują między województwami – najniższe wskaźniki obserwuje się w województwach podkarpackim, wielkopolskim i świętokrzyskim, gdzie wynoszą nieco ponad 12 na 100 tys. kobiet. Najwyższe z kolei notowane są w województwach podlaskim i pomorskim (ponad 19 przypadków na 100 tys. kobiet), a także w łódzkim i lubuskim (18 na 100 tys. kobiet).

Spośród ponad 100 typów rozpoznawanych każdego roku nowotworów 9 najczęstszych to u mężczyzn nowotwory: płuca (21 proc.), gruczołu krokowego(13 proc.), jelita grubego (12 proc.), pęcherza moczowego (7 proc.) i żołądka (5 proc.), pozostałe nowotwory stanowią 42 proc.. U kobiet są to nowotwory: piersi (23 proc.), jelita grubego(10 proc.), płuca (9 proc.), trzonu macicy (7 proc.), jajnika (5 proc.) i szyjki macicy (5 proc.), pozostałe (41 proc.).
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.