Europa: zdrowie dwóch prędkości

Udostępnij:
Pięćset osób uczestniczy w Poznaniu w dwudniowej (7-8 listopada 2011 r. ) konferencji „Solidarność w zdrowiu – zmniejszanie różnic w zdrowiu pomiędzy krajami Unii Europejskiej”. W Europie Środkowej średnia życia jest o 14 lat krótsza niż na zachodzie kontynentu. Uczestnicy zastanawiają się jak ten stan zmienić.
W krajach Unii Europejskiej panuje ogromne zróżnicowanie w poziomie opieki zdrowotnej, szczególnie pomiędzy Wschodnią a Zachodnią Europą. Taki stan jest sprzeczny podstawowymi wartościami UE takimi jak solidarność, równość i uniwersalizm. Zmniejszanie różnic w zdrowiu społeczeństw Europy stanowi jeden z dwóch głównych priorytetów zdrowotnych w okresie Przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskie.

Polska prezydencja skupia się na trzech zagadnieniach:
- zapobieganie i kontrola chorób układu oddechowego u dzieci;
- zapobieganie i leczenie zaburzeń komunikacyjnych u dzieci, z wykorzystaniem e-zdrowia i innowacyjnych rozwiązań;
- działania na determinantach zdrowia – właściwym odżywianiu i aktywności fizycznej.

W Poznaniu spotkali się przedstawiciele ministerstw zdrowia państw członkowskich UE oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej a także reprezentanci Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Jak podkreślają organizatorzy dwudniowego spotkania, rozmiar dysproporcji pod względem stanu zdrowia pozostaje w sprzeczności z podstawowymi wartościami UE, takimi jak solidarność, równość i uniwersalizm. Jak podkreślali uczestnicy spotkania w roku 2008 oczekiwana długość życia w krajach zachodniej części kontynentu była o 14 lat dłuższa niż w krajach Europy Środkowo Wschodniej. Przyczyną są choroby serca i nowotwory.

- Różnice powstają głównie w wyniku niezdrowego stylu życia: palenia tytoniu, nadmiernego spożycia alkoholu, złej diety i braku aktywności fizycznej. Ministrowie wraz z ekspertami rozmawiają o tym, jak te różnice zmniejszyć - mówił Jakub Gołąb rzecznik prasowy ministra zdrowia do spraw prezydencji.

Jak stwierdził na konferencji prasowej Peter Boyle, szef Międzynarodowego Instytutu Badawczego Medycyny Prewencyjnej, jednym z obecnych priorytetów jest zwiększenie aktywności fizycznej u dzieci i młodzieży. Boyle wysoko ocenił polski program edukacyjny "Trzymaj formę", którego celem jest edukacja młodzieży szkolnej w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety. Program ten obejmuje 8 tys. szkół i 220 tys. osób.

Adam Fronczak, wiceminister zdrowia i szef polskiej delegacji zapowiedział, że konferencje wypracować ma trzy konkluzje, które po zakończeniu polskiej prezydencji stać się mają dla Komisji Europejskiej wskazówkami do dalszych działań.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.