Firma z Ontario: Żywiec na przystawkę, jutro cała Polska

Udostępnij:
Kanadyjska firma z Ontario zapowiada: dziś zainwestujemy w Żywcu, jutro rozwiniemy biznes szpitalny w całej Polsce.
Długoterminowe zaangażowanie w projekty PPP w sektorze medycznym w Polsce deklaruje spółka InterHealth Canada. Kanadyjski inwestor rozpoczął w ubiegłym roku pilotażowy projekt PPP w sprawie budowy szpitala i świadczenia usług medycznych w Żywcu.

Spółka InterHealth Canada powstała w 1994 r. jako wspólna inicjatywa rządów kanadyjskich prowincji Ontario i British Columbia oraz sektora prywatnego. Od początku jej celem było eksportowanie kanadyjskiego doświadczenia w zarządzaniu placówkami służby zdrowia. -– Żywiec to początek naszej obecności w Polsce, papierek lakmusowy, który pokaże, na ile tutejszy system ochrony zdrowia jest w stanie zaimplementować nową formułę finansowania i zarządzania. Jeżeli projekt się powiedzie, o czym jestem przekonany, skorzysta na tym cały sektor, który jak żaden inny wymaga inwestycji – mówi George Commander, prezes InterHealth Canada.

Zapotrzebowanie na usługi medyczne rośnie na całym świecie, ale możliwości ich finansowania przez sektor publiczny, zwłaszcza w dobie kryzysu, maleją. –Według wyliczeń prof. Witolda Orłowskiego w najbliższym dziesięcioleciu potrzebować będziemy 167 miliardów złotych na inwestycje publiczne, w tym zdrowotne – mówi Irena Herbst, prezes Centrum PPP. –Około 20 proc. tych środków powinno pochodzić z inwestycji w ramach partnerstwa publiczno – prywatnego, inaczej państwo polskie, rząd i samorządy nie udźwigną koniecznych wydatków - dodaje. –Rzeczywiście wyjściem z tej sytuacji są alternatywne metody finansowania, angażujące prywatnych inwestorów oraz operatorów świadczących usługi medyczne – sekunduje jej Nasser Massoud, dyrektor inwestycji globalnych i rozwoju w InterHealth Canada.

Szczegóły pierwszego projektu InterHealth Canada w Polsce (według mowapr.pl i intercomm.com.pl)

• Do 2015 r. w Żywcu powstanie nowy szpital - pierwsza placówka służby zdrowia w Polsce realizowana w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego.
• Umowę o partnerstwie 15 września 2011 r. podpisali: starostwo powiatowe w Żywcu i InterHealth Canada.
• Nowy szpital powiatowy w Żywcu zapewni regionowi kompleksową opiekę medyczną i będzie się koncentrował na doraźnej opiece medycznej i ambulatoryjnej oraz profilaktyce prozdrowotnej i nowoczesnej diagnostyce.
• Do września 2012 r. kanadyjski inwestor – InterHealth Canada – przygotuje inwestycję pod względem technicznym i finansowym.
• Według harmonogramu do września 2012 r. ma nastąpić zamknięcie finansowe, czyli podpisanie ostatecznej umowy z instytucjami finansowymi
• Starostwo zaakceptowało w grudniu 2011 r. projekt koncepcyjny. Według niego szpital będzie liczył 4 kondygnacje i ponad 24 tys. mkw. powierzchni całkowitej. Znajdą się w nim między innymi zintegrowany oddział chirurgiczny działający na zasadzie „szpitala w szpitalu”, SOR połączony z lądowiskiem dla helikopterów oraz zwiększona liczba przychodni i poradni.
• Do maja 2012 r. InterHealth Canada opracuje projekt budowlany oraz uzyska pozwolenie na budowę. Jednocześnie trwać będą procesy przetargowe na budowę szpitala i zakup sprzętu na potrzeby placówki. Do sierpnia 2012 roku InterHealth Canada ma zamiar zakończyć proces wyłonienia generalnego wykonawcy obiektu.
• W październiku 2012 r. planowane jest rozpoczęcie budowy szpitala, która potrwa 2 lata. Przed otwarciem placówki kilka miesięcy potrwa jej rozruch, zanim przyjęci zostaną pierwsi pacjenci w 2015 roku.
• W 2015 roku na Polach Lisickich w Żywcu otwarty zostanie nowoczesny szpital, którym InterHealth Canada będzie zarządzać do 2042.
• Szpital będzie dostępny w ramach publicznej służby zdrowia, będzie także przyjmował pacjentów prywatnych.
• Władze samorządowe będą monitorować jakość usług medycznych oraz efektywność placówki zgodnie z określonymi Kluczowymi Wskaźnikami Działalności (KPIs).
• Umowa podpisana między stroną publiczną i prywatną określa rygorystyczny sposób kontroli wg KPI, w tym wprowadza także obowiązek przeprowadzania audytów zewnętrznych.
• Także pacjenci będą oceniać szpital, a ankiety sprawdzające ich satysfakcję, będą miały konsekwencje finansowe dla inwestora.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.