Firmy farmaceutyczne podwyższają ceny leków dostarczanych do szpitali

Udostępnij:
Firmy farmaceutyczne żądają od szpitali wyższych cen za leki. Grożą, że przestaną je dostarczać.
Na liście refundacyjnej niektóre leki mają ceny wyższe od tych, po których w wyniku przetargów były sprzedawane szpitalom. Efekt? Firmy, powołując się na ustawę, żądają od placówek, by te od nowego roku płaciły im więcej, niż to wynika z umów na dostawę leków. -Dyrektorzy odpowiadają, że umowy podpisali na podstawie ustawy o zamówieniach publicznych, i płacić nie chcą - pisze "Rzeczpospolita".

Dyrektorzy boją się jednak, że problem, choć w tej chwili nie taki duży, może narastać. – Nawet jeśli teraz uda mi się wybronić ceny leków, obawiam się, że przy kolejnym przetargu firmy, powołując się na ustawę, zażądają od nas znacznie większych pieniędzy niż do tej pory – mówi Agnieszka Pachciarz, prezes Pleszewskiego Centrum Medycznego.

Różnice mogą być bardzo duże: kierownik apteki w Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu wyliczyła, że jeden z leków na obniżenie poziomu cholesterolu, który kupowała za 92 grosze za opakowanie po cenach z list refundacyjnych, może kosztować nawet 20 razy więcej. Środek podawany w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, który szpital kupował za 3,70, teraz będzie kosztować 9,24 zł. Szpitale najwięcej tracą na lekach, które podaje się w małych dawkach – wynika to ze sposobu obliczania cen podanego w ustawie.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.