Firmy farmaceutyczne poszukują... sprzedawców

Udostępnij:
49% pracodawców z branży farmaceutycznej w Polsce zadeklarowało zatrudnienie specjalistów i menedżerów w I kwartale 2012 roku, a 34% ma takie plany na II kwartał. Badanie dynamiki zatrudnienia Antal Global Snapshot wskazuje, że zapotrzebowanie firm na kompetencje okazało się większe niż prognozowano pod koniec ubiegłego roku. Jednocześnie cały czas rośnie odsetek pracodawców zwalniających: z 13% do 31% w I kwartale. Prognozy na przyszły kwartał są nieco bardziej optymistyczne – 6% mniej pracodawców planuje zwolnienia.
Antal International opublikował właśnie wyniki 11. edycji cyklicznego badania dynamiki zatrudnienia specjalistów i menedżerów Antal Global Snapshot. Raport prezentuje tendencje i prognozy zatrudnienia i zwalniania kadry średniego i wyższego szczebla w I i II kwartale 2012 roku.

Branża farmaceutyczna – przoduje sektor OTC
Pod koniec 2011 roku 49% pracodawców z branży farmaceutycznej zatrudniało specjalistów i menedżerów, a plany zatrudnienia w I kwartale bieżącego roku deklarowało 35% przedsiębiorców. W rzeczywistości rekrutacje przeprowadziło o 14% więcej – 49% firm. Na te dobre wskaźniki wpływają procesy rekrutacyjne prowadzone w sektorze OTC i suplementów diety. „Coraz więcej firm farmaceutycznych widzi szansę rozwoju w obszarze leków OTC i suplementów diety oraz duży potencjał rynku mass market, zatem coraz częściej rozważają współpracę z dużymi sieciami handlowymi. W związku z tym w szczególności poszukiwani są kandydaci o profilu sprzedażowym, posiadający doświadczenie we współpracy z dystrybutorami zarówno na rynku aptecznym jak i FMCG.” – zauważa Joanna Kuzioła, konsultantka Antal International specjalizująca się w rekrutacji specjalistów i menedżerów do branży farmaceutycznej.

Niestety liczba rekrutacji nie równoważy zwolnień, zwłaszcza w obszarze firm "RX-owych" nie tylko innowacyjnych, ale i generycznych. Cały czas rośnie odsetek pracodawców zwalniających: z 13% pod koniec 2011 roku do 31% na początku bieżącego. Badanie Antal Global Snapshot wskazuje, że w przyszłym kwartale w branży farmaceutycznej mniej przedsiębiorców (25%) niż w I kwartale planuje zwolnienia specjalistów i menedżerów, co może świadczyć, że najtrudniejszy okres mija. „Bardzo duży wpływ na kondycję farmacji wywarło niekorzystne, zwłaszcza dla firm innowacyjnych i posiadających duże portfolio leków refundowanych nowe prawo farmaceutyczne. Zwolnienia w tej branży są spowodowane także trwającą konsolidacją tego sektora, która prowadzi do restrukturyzacji i redukcji etatów. Nowe przepisy i spadek zysków branży sprawiają, że rozwój tego sektora w Polsce bardzo zwolnił.” – wyjaśnia Joanna Kuzioła, konsultantka Antal International specjalizująca się w rekrutacji specjalistów i menedżerów do branży farmaceutycznej.

Gorsze nastroje w branży farmaceutycznej nie znajdują odwzorowania w tendencjach ogólnopolskich. W całym kraju 58% pracodawców zadeklarowało, że rekrutowali specjalistów i menedżerów w I kwartale 2012 roku. W stosunku do ubiegłej edycji badania wskaźnik ten wzrósł o jeden procent. Natomiast w ciągu najbliższych 3 miesięcy plany zatrudnienia pracowników średniego i wyższego szczebla deklaruje 52% pracodawców w Polsce. „Wyniki 11. edycji badania Antal Global Snapshot jasno pokazują, że przewidywania dotyczące spowolnienia gospodarczego okazały się przesadzone. Wpłynęły one na ostrożniejsze prognozy – trzy miesiące wcześniej 49% pracodawców deklarowało plany zatrudnienia w I kwartale – okazało się, że w rzeczywistości aż 58% przedsiębiorców podjęło procesy rekrutacyjne na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie” – komentuje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia

Agencji Zatrudnienia.
Odsetek pracodawców zwalniających specjalistów i menedżerów utrzymuje się cały czas na niskim i stabilnym poziomie. Zwolnienia w I kwartale 2012 roku zadeklarowało 16% przedsiębiorców wobec 15% pod koniec ubiegłego roku. W najbliższych miesiącach zwolnienia przewiduje 15% pracodawców.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.