Firmy farmaceutyczne: zgoda na podatek, ale jego wymiar jest zbyt wysoki

Udostępnij:
Firmy farmaceutyczne zgadzają się na wiele rozwiązań przewidzianych w ustawie refundacyjnej. Nie chą jednak przeznaczać sporej części swoich zysków na finansowanie Agencji Oceny Technologii Medycznych (AOTM).
Zadaniem agencji są między innymi badania kliniczne leków innowacyjnych. Mają one wskazać, który z nich lepiej leczy i być może nadaje się do refundacji.

Krajowi producenci leków nie kwestionują potrzeby uporządkowania systemu refundacji i oczekiwali jednoznacznych rozwiązań prawnych dotyczących zasad refundacji.

- Po części przedstawiony projekt propozycje takich przepisów zawiera, ale znalazły się w nim także regulacje o toksycznym wpływie na kondycję krajowego sektora farmaceutycznego - twierdzi Dariusz Nowicki, dyrektor Polskiej Izby Przemysłu Farmaceutycznego i Wyrobów Medycznych "Polfarmed".
Chodzi o projekt ustanowienia i zamrożenia pułapu wysokości budżetu refundacyjnego oraz wprowadzenia zasady zwrotu do Narodowego Funduszu Zdrowia części przychodów w przypadku przekroczenia całkowitego budżetu na refundację.

- Przede wszystkim chodzi jednak o wprowadzenie opłaty stanowiącej równowartość 3 proc. przychodu ze sprzedaży leków refundowanych. Kwota ta nie będzie stanowić kosztów uzyskania przychodu, co oznacza, że obniży ona, i to znacząco, bo o kilkanaście - dwadzieścia kilka procent, zysk netto krajowych przedsiębiorstw - dodaje Dariusz Nowicki.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.