Gala Sukces Roku 2017: poprawić koronę i iść dalej

Udostępnij:
- Daj Boże, żebym straciła pracę – mówiła Alicja Chybicka przyjmując nagrodę Osobowości Roku w Ochronie Zdrowia. - Gdzieś przecież w głębi ducha tkwi pragnienie, by dzieci nie chorowały na nowotwory, których leczenie stanowi sens tej pracy. Staram się pomagać im z całych sił – wyjaśniała.
- Do wielkich osiągnięć nie wiodą szerokie drogi, a wąskie ścieżki – mawiał Wiktor Hugo. Rzeczywiście, przez te wąskie gardła najtrudniej się przecisnąć, tam też z natury rzeczy najtrudniej o pomoc, tam trzeba torować drogę samemu. Taką wąską ścieżką dla Alicji Chybickiej były początki kliniki „Przylądek Nadziei”. - Dziś serce mi rośnie i cieszę się z osiągnięć hematoonkologii we Wrocławiu – mówi. - Ja towarzyszę tej walce od… 41 lat – dodaje. Efekt: największy w Polsce ośrodek przeszczepowy dla dzieci. Klinika, którą w swojej specjalności wykonuje najwięcej transplantacji u dzieci w Europie. Droga do tego sukcesu możliwa była dzięki wsparciu rządowemu, Unii Europejskiej, prywatnych darczyńców, wpłat na konto fundacji.

- Dzięki Maciejowi Banachowi pomnik nabrał nowego blasku – mówiła podczas laudacji Małgorzata Gałązka-Sobotka o dyrektorze Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Instytut został otwarty w latach osiemdziesiątych jako szpital-pomnik. Sam na wąskiej ścieżce stanął Maciej Banach, gdy zaczynał swój program ratowania Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Gdy obejmował instytut był najbardziej zadłużonym szpitalem w Polsce. - Gdy szpital przestanie pełnić rolę instytutu wiodącego w skali kraju ośrodka medycznego – straci rację swego istnienia – mówił.

Zygmuntem Malinowskim, prezes zarządu Ars Medical Sp. z o.o. w Pile, działalność rozpoczął w wynajętym pomieszczeniu, w budynku po byłym szpitalu miejskim w Pile. I choć inwestowanie w prywatną służbę zdrowia jest ryzykowne – z sukcesem postawił na to, czego w Pile nie było. Nie na tanie procedury, a kardiologię i onkologię.

Laureatami naszego konkursu są także Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu im. prof. Wojciecha Starzewskiego, prof. Lidia B. Brydak, Polska Grupa Raka Płuca, Kampania społeczna „HCV jestem świadom”, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, Fundacja Mam Marzenie, Agata Młynarska, Medonet i Onet Zdrowie.

Czy sukces rodzi zawiść? Oczywiście. - W internecie odnalazłam na swój temat następujący zarzut: Lidia Brydak ma nieślubnego syna, który produkuje szczepionki. I dlatego tak promuje akcje szczepień - mówiła o sobie laureatka. - Akurat ta sprawa skończyła się w sądzie. A jeśli chodzi o nieślubne dzieci: jeśli już, to wolałabym córkę - dodawała.

O pomysłach, pracy, współpracownikach, chwilach sukcesu ale i porażek – a co za tym idzie i chwilach zwątpienia. Jak sobie z nimi radzić? – Cóż ja zawsze hołdowałem prostej, anonimowej maksymie. „Upadłeś? Powstań! Popraw koronę i zasuwaj dalej” – mówi jeden z nich.

- Pomaganie to rodzaj pogotowia ratunkowy. Nie wyobrażam sobie, by nie brać w nim swoich 24 – godzinnych dyżurów – pointowała Agata Młynarska, laureatka w kategorii Gwiazda - Ambasador Zdrowia.

Celem konkursu Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny organizowanego przez wydawnictwo Termedia jest wyłonienie i nagrodzenie osób oraz podmiotów, które szczególnie wyróżniły się dla polskiej medycyny i ochrony zdrowia. Zbigniew Religa, Barbara i Jerzy Stuhrowie, ks. Jan Kaczkowski, Henryk Skarżyński, Ewa Błaszczyk – to tylko niektórzy z grona laureatów szesnastu edycji konkursu Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.