Wyroby medyczne w centrum uwagi – Wystawa, która inspiruje
Tagi: | Beata Małecka-Libera, Senat, Komisja Zdrowia, senacka Komisja Zdrowia, Arkadiusz Grądkowski, POLMED, wyroby medyczne, rok edukacji zdrowotnej i profilaktyki |
Konferencja „Zadbajmy o dobrostan”, która odbyła się w Senacie, zainaugurowała rok 2025 jako Rok Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli świata medycyny, nauki i polityki. Sektor wyrobów medycznych – jednego z filarów systemu ochrony zdrowia - reprezentowała Izba POLMED.
Konferencji „Zadbajmy o dobrostan”, która powstała z inicjatywy przewodniczącej Senackiej Komisji Zdrowia Beaty Małeckiej-Libery towarzyszyła „Wystawa wyrobów medycznych stosowanych w profilaktyce i skutecznej diagnostyce, efektywnym leczeniu oraz aktywnej rehabilitacji” organizowana przez Izbę POLMED.
Wystawę zainaugurowali Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, dr Beata Małecka-Libera oraz prezes Izby POLMED, członek zarządu MedTech Europe Arkadiusz Grądkowski.
Rok Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki
Rok 2025 – Rok Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki – to szansa na podniesienie świadomości społecznej o roli profilaktyki i nowoczesnych technologii w zdrowym życiu. To także okazja do wprowadzenia konkretnych zmian systemowych, które mogą wzmocnić polski system ochrony zdrowia i poprawić jakość opieki zdrowotnej w kraju.
- Edukacja zdrowotna i profilaktyka to fundament zdrowego społeczeństwa – wyroby medyczne do diagnostyki pozwalają nam nie tylko wykrywać choroby na wczesnym etapie, ale także budować świadomość, że zdrowie zaczyna się od wiedzy i regularnych badań – podkreśliła Małecka-Libera.
Profilaktyka przez badania diagnostyczne, leczenie i rehabilitację, a wyroby medyczne to jeden z filarów sektora ochrony zdrowia, tym samym ścieżki pacjenta w systemie.
Jak zaznaczył Arkadiusz Grądkowski, nie można mówić o profilaktyce i edukacji zdrowotnej pomijając wyroby medyczne.
- To właśnie one pozwalają na precyzyjną diagnozę i monitorowanie stanu zdrowia, wskazując obszary, które wymagają wzmocnienia lub sygnalizują, na co należy zwrócić szczególną uwagę. Wyroby medyczne są nieocenione w dbaniu o dobrostan – innowacje w tej dziedzinie pozwalają wykrywać schorzenia na bardzo wczesnym etapie, zanim jeszcze się rozwiną. Dzięki temu, możemy nie tylko skuteczniej leczyć, ale przede wszystkim zapobiegać chorobom, co daje szansę na dłuższe i zdrowsze życie - powiedział.
Ekspozycja ukazała strategiczne znaczenie wyrobów medycznych w systemie ochrony zdrowia, podkreślając ich obecność na każdym etapie drogi pacjenta. Pokazano zarówno małe urządzenia codziennego użytku, takie jak systemy monitorowania stanu zdrowia, testy do samokontroli, czy czujniki napełnienia pieluchomajtek, jak i zaawansowane technologicznie urządzenia diagnostyczne i roboty medyczne.
Wystawa ukazała dynamiczny rozwój sektora ochrony zdrowia, który umożliwia precyzyjną diagnozę, coraz skuteczniejsze leczenie i rehabilitację, a także codzienne funkcjonowanie pacjentów w sprawności.
Czas na wspólne działania
Prezes Izby POLMED wskazał na potrzebę zacieśnienia współpracy między rządem, sektorem medycznym i naukowym oraz organizacjami pacjenckimi. Tylko wspólne działania mogą stworzyć prawo, które nie tylko wesprze dynamiczny rozwój wyrobów medycznych, ale również zapewni pacjentom dostęp do najlepszych rozwiązań dostępnych na rynku.
- Rok 2025 jest wyjątkowy, ponieważ Polska objęła prezydencję w Unii Europejskiej. To okazja, aby czerpać z doświadczeń najbardziej rozwiniętych krajów wspólnoty, które skutecznie wspierają innowacje w ochronie zdrowia. Naszym wspólnym celem jest stworzenie takich ram prawnych, które umożliwią szybszy dostęp pacjentów do najnowocześniejszych technologii medycznych – podkreślił Arkadiusz Grądkowski.