Health Consumer Powerhouse: polska ochrona zdrowia na czele, gdy odwrócimy tabelę

Udostępnij:
Unijny ośrodek analityczny Health Consumer Powerhouse przedstawił raport na temat sytuacji w służbie zdrowia 33 krajów europejskich. Polska zajęła w rankingu dopiero 26 pozycję, wyprzedzając tylko 7 państw.
Źródło: tvp.info

Najwyższa jakość usług zdrowotnych jest w Holandii, Danii, Islandii i Austrii. Polska wypadła poniżej średniej we wszystkich wskaźnikach indeksu. Z rankingu wynika, że Polska ma jeden z najgorszych europejskich systemów ochrony zdrowia. Chociaż w okresie dynamicznego wzrostu gospodarczego wpływy do NFZ zwiększyły się, sytuacja nie uległa znaczącej poprawie. Wciąż wydatki na służbę zdrowia w Polsce są bardzo niskie i system jest niedofinansowany.

Zgodnie z danymi OECD w Polsce wydatki na służbę zdrowia należą do najniższych wśród krajów rozwiniętych. Największy udział wydatków na służbę zdrowia w PKB jest w USA – 16,0% i we Francji – 11,2%. Tymczasem w Polsce wydatki na służbę zdrowia wciąż są zbliżone do tych, które kraje zachodnie miały 20 lat temu. Polska ma prawie najmniejsze wydatki na służbę zdrowia ze wszystkich krajów należących do OECD. Wynoszą one zaledwie 7,0% PKB przy średniej wynoszącej 9%. Znacznie większy odsetek PKB od naszego kraju przeznaczają na opiekę zdrowotną nie tylko kraje najbogatsze, ale też państwa znajdujące się na podobnym etapie rozwoju. Wydatki na służbę zdrowia w Polsce są niższe o blisko połowę niż na Węgrzech czy w Czechach. Stąd też trudno krytykować niewydajność naszej służby zdrowia, ponieważ jest ona po prostu radykalnie niedofinansowana. Nawet najlepiej skonstruowany system źle by funkcjonował, gdyby brakowało w nim środków.

Raport OECD pokazuje też, że Polska należy do krajów o małej liczbie lekarzy i pielęgniarek. W 2008 roku na każde tysiąc osób przypadało 2,2 lekarzy (średnia OECD – 3,2) oraz 5,2 pielęgniarek (średnia – 9,0). W tej sytuacji rząd powinien w większym stopniu dbać o wzrost wynagrodzeń dla pracowników opieki zdrowotnej.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.