Hospicja nie będą musiały przekształcać się w podmioty gospodarcze

Udostępnij:
Jest nadzieja na rozwiązanie sprawy hospicjów i ośrodków leczniczych prowadzonych przez organizacje społeczne i kościelne Resort zdrowia obiecuje zmianę przepisów, które nakładały obowiązek przekształcenia się hospicjów w podmioty gospodarcze od lipca tego roku.
Organizacje domagają się uczestnictwa w zmianie prawa, które ich dotyczy. Dyrektor Caritas Polska ksiądz Marian Subocz uważa, że przepis w obecnym brzmieniu bardzo utrudniłby działanie społecznych ośrodków leczniczych, które nie mogłyby zbierać na przykład jednego procenta podatku, ani korzystać z pracy wolontariuszy. Dyrektor Caritas uważa, że nowelizacja powinna być tworzona przy konsultacji z organizacjami pozarządowymi i kościelnymi, których rzecz dotyczy.

Rzeczniczka resortu zdrowia Agnieszka Gołąbek poinformowała IAR, że założenia do nowelizacji zostały przesłane pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów. Zaproponowana zmiana sprowadza się do tego, że takie podmioty będą w pełnym zakresie podlegały regulacjom ustawy o działalności leczniczej, ale nie będą miały statusu przedsiębiorstwa. Będą mogły korzystać z odpisu 1 procenta podatku - dodała rzeczniczka.

Rzeczniczka zapewnia, że zaproponowane zmiany będą wprowadzone przed 1 lipca.

-Według badań izraelskich dobrze prowadzona opieka paliatywna przedłuża życie chorego o pół roku. To więcej niż wydłużenie życia w wielu chorobach nowotworowych za pomocą leków onkologicznych – mówiła Aleksandra Ciałkowska – Rysz, krajowy konsultant ds. medycyny paliatywnej.

Jak to możliwe? –Po pierwsze: chory nie jest narażony na zdarzenia niepożądane związane z leczeniem onkologicznym. Jego organizm nie jest nimi obciążany – mówi Tomasz Dzierżanowski, autor książki „Zimne wody Styksu”. –Na dodatek właściwe nawodnienie, pomoc w zapanowaniu nad bólem polepsza ogólną kondycję pacjenta, a to prowadzi do wydłużenia czasu życia – dodawała Ciałkowska – Rysz..

Podczas konferencji „Opieka Paliatywna w Polsce 2012” specjaliści z tej dziedziny rozmawiali o najważniejszych problemach swojej dziedziny medycznej. Jednym z nich są nowe zapisy ustawy o działalności medycznej i refundacyjnej. Ta opieka była dotychczas finansowana z trzech źródeł: NFZ, darmowej pracy wolontariuszy i dobrowolnych datków. Nowe przepisy stawiają pod znakiem zapytania legalność przyjmowania środków finansowych z tych trzech źródeł naraz. Zdaniem wielu prawników trzeba wybierać: albo dobrowolne datki, albo finansowanie z NFZ.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.